Jüpiter'le İlgili Bilgilerimiz Değişmeye Devam Ediyor


Teknonce > Astronomi > Jüpiter'le İlgili Bilgilerimiz Değişmeye Devam Ediyor
Jüpiter'le İlgili Bilgilerimiz Değişmeye Devam Ediyor

NASA'nın Jüpiter'le ilgili şimdiye kadarki en ayrıntılı çalışması olan Juno Projesi, bilgilerimizi değiştirmeye devam ediyor. Amerikan Astronomi Topluluğunun 231. toplantısında Jonu misyonu ele alındı.

2011 yılında gönderilen ve şu anda Jüpiter'in yörüngesinde olan Juno, gaz devi üzerinde çalışmalar yürüten ilk uzay aracı değil. NASA'nın Pioneer ve Voyager görevleri 1970'lerde Jüpiter'in çevresini dolaştı ve Galileo uzay aracı daha sonra sekiz yılı gezegenin yörüngesinde geçirdi. Bunlardan önce de gökbilimciler yüzlerce yıldır teleskoplarla Jüpiter üzerine çalışıyordu.Dolayısıyla Juno gönderildiğinde bilim insanları Jüpiter hakkında önemli bazı verilere sahip olduklarını düşünüyorlardı. Ancak Jüpiter'e gidenler arasında şimdiye kadarki en gelişmiş uzay aracı olan Juno, Jüpiter'e dair bilgilerimizi sarsmaya devam ediyor.Gerçekleştirilen toplantıda görevin baş sorumlusu Scott Bolton "İç yapı, atmosfer ve hatta manyetosfer hakkında fikirlerimiz tamamen yanlışmış" dedi. Gökbilimciler, Jüpiter'in çok küçük ve yoğun bir çekirdeği olabileceğini ya da belki hiç çekirdeği olmadığını düşünüyorlardı. Ancak Juno'nun verileri, Jüpiter'in kısmen çözülebilen büyük ve "bulanık" bir çekirdeğe sahip olduğunu ortaya koydu. Bilim insanlarının beklentileri ile veriler arasındaki bu çelişki, dev gaz gezegenleri hakkında hâlâ bilmediğimiz çok şey olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte Juno, Jüpiter'in kutuplarından görüntü ileten ilk uzay aracıdır. Buradan görüntüleri de değerlendiren bilim insanlarının görüşlerine göre 10 yıl önce bu fotoğraflar onlara gösterilseydi, kimse buranın Jüpiter olduğunu söyleyemezdi. 

Juno'nun verilerine göre değişen bilgilerimizden bir diğeri de Jüpiter'in manyetik alanıyla ilgili. Jüpiter'in Güneş Sistemi'ndeki en güçlü manyetik alana sahip  gezegen olduğu biliniyordu. Ancak Juno'nun verileri gösterdi ki; Jüpiter'in manyetik alanı, tahmin edilenden iki kat daha güçlü. Bu güç yoğunluğundan dolayı da Jüpiter'in kutuplarındaki auroralar, Dünya'dan farklı olarak, her iki kutupta da farklı şekillerde görülüyor.

Juno misyonu ve gelen verilere göre bilim insanlarının çalışmaları son hızıyla devam ediyor. Gelen bu yeni ve şaşırtıcı verilere ise bilim insanları tarafından yeni açıklamalar geliştirilecek. Anlaşılan o ki ilerleyen zamanlarda Jüpiter'le ilgili öğreneceğimiz daha çok şey olacak.

Etiketler: nasa, jüpiter, juno

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap