Kahramanmaraşlı Genç Siri'nin Açığını Buldu


Teknonce > Teknoloji > Kahramanmaraşlı Genç Siri'nin Açığını Buldu
Kahramanmaraşlı Genç Siri'nin Açığını Buldu

Kahramanmaraşlı bir genç, Apple'ın meşhur uygulaması Siri'nin açığını buldu ve adını Apple resmi sitesine yazdırdı. Siri'nin açığı nedir?

Kahramanmaraşlı lise öğrencisi Yiğit Can Yılmaz, Apple'nin akıllı kişisel yardımcı uygulaması olan Siri'nin açığını bularak Apple'ın internet sitesine yazdırmayı başardı. Bu başarısıyla Apple tarafından 2 bin dolar ile ödüllendirilirken, Yılmaz'ın dediğine göre ilk uyarısında Apple kendisini dikkate almadı.  Ancak Yılmaz Siri'deki açığı video olarak çekip gönderince Apple açığı kapatıp uygulamada güncellemeye gitti ve Yılmaz'ın bulduğu açığı da kabul etmiş oldu.Ortaokul yıllarından bu yana programcılıkla uğraştığını belirten Yiğit Can Yılmaz, teknoloji sitelerinde de editörlük ve içerik sağlayıcısı olarak da çalıştığını söyledi. 

Lise yaşlarına geldiğinde de siber güvenlik alanına yöneldiğini ve Apple'ın güvenliğini incelediğini vurgulayan Yılmaz, "Apple'ın güvenliğiyle ilgili şöyle bir açık bulmuştum. Örneğin Siri, sizin yaptığınız ayarlarda tüm ayarlamaları kaydediyor, kendisi de bunları görüyor, okuyor. Fakat ayarlar üzerinden kilit ekranında bildirimlerin erişimini engellemenize rağmen Siri bu seçeneğin aktif olup olmadığını denetlemiyordu. Bu sayede kötü amaçlar için cihazı incelemeye çalışan birisi Siri'yi kullanarak bildirimleri okuyabiliyordu. Bunu ilk başta Amerika'daki Apple'ın güvenlik ekibine bildirdim. Güvenlik ekibi bu sorunu bir güvenlik analistine gönderdi, inceleme yaptılar. Daha sonra güvenlik analisti bunun olmayacağını, kullanıcılar isterlerse engelleyebileceğini söyledi." dedi.

Apple Dikkate Almadı!

Apple yetkilileri Kahramanmaraşlı gencin bu ilk uyarısını dikkate almayınca açığı videoya çekip gönderen Yılmaz bu ikinci aşamayı da şu şekilde anlatıyor: "İtiraz ettim, bu duruma gerekli birimlere tekrar mail attım. Güvenlik ekibi, bu sorunu kendilerinin devralacaklarını söylediler. Ayrıca benden bu sorunu gösteren video çekmemi istediler. Kendilerine videoyu çekip gönderdim 3 hafta sonra Apple, 'Bu sorunu çözmeye karar verdik, müşterilerimizin güvenliği gereği herhangi bir kimseyle paylaşmayın ve kullanıcılarımızın güvenliği açısından güncellemeyi bekleyin' dediler. Ardından zaten iOS 11.1 güncellemesi çıktı. Güvenlik sayfasından zaten görebilirler orada alfabetik bir şekilde bu sıralı Siri bölümünde benim ismimi göreceklerdir. Arık bu seçeneği de aktif eden bir kişi, Siri'ye kilit ekranında herhangi bir bildirimi sorduğunda Siri bildirim olsa bile bildirimin olmadığını söyleyecek."

Arkadaşları ve okul müdürünün de yaptığı açıklamalarda Yılmaz'ın Apple gibi dev bir şirketin açığını bularak Kahramanmaraş ve okulun gururu olduğu söylendi.

Etiketler: apple, siri, kahramanmaraş, sirinin açığını bulan genç, yiğit can yılmaz

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap