Kanada’da 23 Milyon Yıllık Fosil Bulundu!


Teknonce > Bilim > Kanada’da 23 Milyon Yıllık Fosil Bulundu!
Kanada’da 23 Milyon Yıllık Fosil Bulundu!

Kanada'nın Saskatchewan eyaletinde yapılan bir kazıda 23 milyon yıllık memeli bir canlıya ait olduğu belirlenen fosiller ortaya çıktı. Ayrıntılar haberimizde...

Grasslands National Park'taki arkeolojik kazı alanında, günümüz at, kedi ve gergedanlarının 23 milyon yıl önceki akrabalarına ait olduğu belirlenen fosiller, Ottawa’daki Kanada Müzesinden Danielle Fraser başkanlığındaki bir heyet tarafından keşfedildi. Bilim heyeti Grasslands National Park'ta 2017 yılına kadar yaptıkları kazılarda memeli türlerin fosillerine rastlamamıştı. 2017 yazında yapılan bir araştırmada at kemikleri ve gergedan fosilleri bulan heyet, bu yıl içerisinde yapmış oldukları araştırmalarına farklı bir ağırlık verdiklerini açıkladılar.Kanada basınına konuşan Bilim Heyeti Başkanı Danielle Fraser, "En az üç farklı at fosil türünü keşfettik. Bunlardan biri orta boy bir köpeğin büyüklüğündeydi. Bir puma büyüklüğüne yakın kedinin fosilini bulmaktan çok heyecanlandık. Ayrıca gizemli bir çene kemiği fosili bulduk, ama bu bir memeli değil." dedi.

Fosillerin, 23 milyon yıl önceki Miyosen dönemine ait olduğunu aktaran Fraser, “Onları Kanada'da bulmak gerçekten heyecan verici ve şaşırtıcıdır çünkü son buzul döneminde meydana gelen buzullar, bu yaştaki her şeyi adeta bir kenara itti ve bu yüzden bu tür kayaçlar Kanada'da çok nadirdir." ifadesini kullandı.

Buldukları fosillere sadece Saskatchawen, Alberta ve Devon adalarında rastlanabileceğini söyleyen Danielle Fraser "Muhtemelen gelecek yıl geri dönecek ve tavşan ve kemirgen gibi küçük memelileri aramaya başlayacağız. Bu alandaki çalışmaların yaklaşık bir 10 yıl daha sürmesini öngörüyoruz." ifadelerine yer verdi.

Etiketler: kanada 23 milyon yıllık fosil, danielle fraser, fosil, kanada fosil bulundu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap