Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?


Teknonce > Astronomi > Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?
Kanlı Ay Tutulması Nedir? Ne Zaman Gerçekleşecek?

Şimdiye kadar yaşanmış olan Ay tutulmaları içinde en uzun sürecek olan Kanlı Ay tutulması ne zaman gerçekleşecek? Kanlı Ay tutulması nedir? Kanlı Ay tutulması Türkiye'den izlenebilecek mi? İşte ayrıntılar...

2018-2020 yılları arasında Türkiye'de gözlenebilecek 6 tutulmadan ikincisi olan Kanlı Ay tutulması 27 Temmuz akşamı gerçekleşecek. İçinde bulunduğumuz yüzyılın en uzun Ay tutulması olacak olan bu gök olayı 1 saat 43 dakika sürecek. Antartika, Avustralya, Asya, Rusya, Afrika, Avrupa ve Güney Amerika'nın doğusundan izlenebilecek olan Kanlı Ay tutulması 27 Temmuz saat 20.13'de başlayacak ve gece 02.30 sularında sona erecek. Tutulmanın maksimum seviyeye ulaşacağı 22.30-01.13 saatleri arasında Ay tamamen karanlığa bürünecek.Yılın son tutulması ise 11 Ağustos'ta parçalı güneş tutulması olacak. Kanada'nın en kuzeyi, Grönland, İzlanda, İskandinavya, Rusya ve Kazakistan'ın büyük bir kısmı, Moğolistan ve Çin'in büyük bölümünden izlenebilecek bu tutulma genel zamana göre 08.02-11.30 saatleri arasında gerçekleşecek. Türkiye'de görülemeyecek olan bu tutulmada Ay, Güneş'in yüzde 75'ini örtecek.

Kanlı Ay Tutulması Nedir?

Kanlı Ay tutulması, Dünya'nın gölgesinin Ay'ı tamamen karanlıkta bırakması ile tam Ay tutulması'nın yaşandığı zaman gerçekleşir ve bu sebeple Ay kırmızı renk görünür. Normalde Ay, Dünya etrafındaki turunu yaklaşık 27 günde tamamlar ve 29.5 gün içinde de döngüsünü gerçekleştirir. Kanlı Ay, sadece Ay'ın Dolunay evresinde ve Ay tutulması sırasında gerçekleşebilir.

Kanlı Ay tutulması sırasında Dünya, Ay ve Güneş'in arasında kalarak Güneş'ten Ay'a giden ışığı keser. Böylece Ay, Dünya'nın gölgesi tarafından örtülür. Bu sırada Dünya'da Güneş'in yeni doğduğu ve battığı yerlerdeki Güneş ışıkları Ay'ın yüzeyine ulaşır. Ay'ın yüzeyine ulaşan Güneş ışıkları geniş yayılarak Ay'a kırmızı bir görüntü verir. Bu şekilde Kanlı Ay tutulması gerçekleşmiş olur.

Etiketler: kanlı ay tutulması 2018, kanlı ay tutulması nedir, kanlı ay tutulması ne zaman gerçekleşecek

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap