Kara Delik Görüntüsünü Yayınlayan Ekipte Bir Türk: Feryal Özel!


Teknonce > Astronomi > Kara Delik Görüntüsünü Yayınlayan Ekipte Bir Türk: Feryal Özel!
Kara Delik Görüntüsünü Yayınlayan Ekipte Bir Türk: Feryal Özel!

10 Nisan 2019 tarihinde ilk kez bir kara deliğin görüntüsü tüm dünya ile paylaşıldı. Bu başarıyı elde eden 200 kişilik ekibin içerisinde Türk Bilim İnsanı Feryal Özel'de yer alıyor. Feryal Özel kimdir? Feryal Özel'in aldığı ödüller ve burslar nelerdir? İşte Feryal Özel'in kısaca hayatı...

Dün düzenlenen bir basın toplantısında uzun yıllardır araştırmalar yapan bir ekip ilk kez bir kara delik görüntüsünü yayınladılar(İlgili haber için tıklayın). Bu ekipte NASA'da görev yapan, EHT Bilim Konseyi Üyesi ve Arizona Üniversitesi astronomi ve astrofizik profesörü olan Feryal Özel'de bulunuyor. Feryal Özel, modelleme ve analiz çalışma grubunu yönetti. Ayrıca görüntünün elde edilmesini sağlayan radyo teleskoplarını koordine eden iki profesörden biri olan Feryal Özel, kara deliğin fotoğraflanmasının ardından "Bu tatlı anı yaşamak çok uzun zaman aldı" şeklinde açıklama yaptı.

Feryal Özel Kimdir? Feryal Özel'in Kısaca HayatıBaşarılı Türk Bilim İnsanı Feryal Özel, 27 Mayıs 1975 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Lise eğitimini Üsküdar Amerikan Lisesi'nde tamamlayan Feryal Özel, üniversite eğitimi için burslu olarak Colombia Üniversitesi Fizik ve Uygulamalı Matematik bölümüne girmiştir. 1996 yılında üniversite eğitimini ikincilikle ve yüksek onur derecesi ile tamamlamıştır. 1997 yılında Kopenhag Üniversitesi Niels Bohr Enstitüsü'nde yüksek lisansını, 2002 yılında ise Harvard Üniversitesi'nde astrofizik üzerine doktorasını tamamlamıştır. Feryal Özel, 2002 yılında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü'nde görev yapmıştır.

2003 yılında Albert Einstein ve John Forbes Nash gibi isimlerin bulunduğu "Büyük Fikirler" isimli 20 kişilik listeye adının yazılması Feryal Özel'in kariyerindeki dönüm noktası olmuştur. Astrofizik, kara delik ve nötron yıldızları üzerinde birçok çalışma yapmıştır. Yüksek manyetik alanda nötron yıldızlarının ilk kuantum hesaplarını yapan Feryal Özel, yazdığı doktora teziyle fizik alanında büyük yankı uyandırmıştır. Feryal Özel kara delik ile ilgili yaptığı hesapları, tahminleri ve çalışmaları yayınlamış ve bunların hepsi kanıtlanmıştır.

Feryal Özel'in hayatındaki bir diğer dönüm noktası ise NASA tarafından verilen Hubble ödülünü alması olmuştur. Feryal Özel, Hubble kadrosuna alınan ilk ve tek Türk Bilim İnsanı'dır. Feryal Özel bir röportajında "NASA tarafından verilen Hubble ödülüne de layık görüldüm. Hubble kadrosuna alınmış ilk ve tek Türk’üm. Türkiye’nin ismini bu vesileyle duyurmuş olmak beni çok mutlu etti tabi. Bunun dışında son on yılda birçok ödül aldım. Bunun dışında son on yılda birçok ödül aldım. 2013 yılında Amerikan Astrofizik Derneği’nin yılda bir defa en başarılı astrofizikçiye verdiği Maria Goeppert Mayer ödülüne layık görüldüm. 2010 yılında Harvard Üniversitesi’nin en başarılı astrofizikçi ödülünü aldım. 2012 yılında Harvard Radcliffe Enstitüsüne, 2014 yılında Berkeley Miller Enstitüsüne üye seçildim. Aynı zamanda Türkiye’de Bilim Akademisi üyesiyim." ifadelerine yer vermiştir. Ayrıca Feryal Özel, NASA'nın 2020 yılında hayata geçecek olan Uzay Teleskopu projesini yürütüyor. 

Aldığı Ödüller ve Burslar

 • Türk Bilimsel ve Teknik Araştırma Vakfı Akademik Bursu
 • Hubble Doktora Sonrası Bursu 2002-2005
 • Değerli Bilim Adamı Ödülü, Daughters Atatürk Vakfı 2003
 • Keck Bursu, Institute for Advanced Study 2002
 • Van Vleck Bursu, Harvard Üniversitesi 1999
 • Kostrup Ödülü, Niels Bohr Enstitüsü 1.997
 • Niels Bohr Enstitüsü Yüksek Lisans Bursu 1996-1997
 • 1996 Uygulamalı Matematik Fakültesi Ödülü, Columbia Üniversitesi 1996
 • Fu Vakfı Bursu, Columbia Üniversitesi 1994-1996
 • CERN Araştırma Bursu 1.995
 • 1992-1994 Türk Sağlık ve Eğitim Vakfı Bursu 1992-1994
Etiketler: kara delik görüntüsü, feryal özel kimdir, feryal özel kısaca hayatı, feryal özel ödülleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap