Karanlık Madde Görüntülendi


Teknonce > Astronomi > Karanlık Madde Görüntülendi
Karanlık Madde Görüntülendi

Yıllardır hakkında konuşulan, ancak bir türlü incelenemeyen karanlık madde sonunda görüntülendi.

Uzun zamandır bilim insanları evrendeki maddelerin tamamını birbirine bağlayan bir yapının izlerini sürüyordu. Kuramlar, bilgisayar modelleri ve şimdiye kadarki dolaylı gözlemler gösterdi ki karanlık madde diye bir şey mevcut. Şimdiye kadar teorilerden ve formullerden ibaret olan bu maddenin kendisine de sonunda ulaşıldı. Araştırma Royal Astronomical Society'nin aylık dergisinde yayınlandı. Araştırmanın yazarlarından biri olan Kanada'daki Waterloo Üniversitesi'nden astronomi profesörü Mike Hudson, "Bu görüntü öngörülerimizin ötesine geçerek doğrudan gözlem yapmamıza ve üzerinde ölçüm işlemlerine izin veriyor." dedi.

Karanlık madde, evrenin yüzde 27'sini oluşturduğu tahmin edilen zor bir madde. Işığa cevap vermiyor; onu yansıtmıyor veya absorbe etmiyor. Şimdiye kadar gözlenememesinin temel nedenlerinden biri de bu. Ancak bu çalışmada farklı bir yöntem kullanıldı. Zayıf yerçekimi mercek tekniğiyle, kütlenin yakınından geçen ışıktaki hafif eğilmeler bile kaydedilip istatistiklere yansıtıldı. Bunlarla birlikte daha önce uzak galaksilerden elde edilen görüntülerle yakın zamanda elde edilen çeşitli galaksilerin görüntüleri de birbirleriyle kıyaslandı.

Uzağımızda bulunan ve Big Bang'den kısa bir süre sonra oluşmuş galaksilerin bildiklerimizden daha büyük ve olgun olmaları anlaşılır ve bilinen bir şey. Büyük galaksilerde de karanlık maddenin daha fazla bulunması beklenir. Dolayısıyla eldeki bu görüntülerinde yeni bir bakış açısıyla tekrar incelenmesi çalışma için yol açıcı etkenlerden biri. Hudson ve Epps, yaklaşık 4,5 milyar ışıkyılı uzaklıkta, 23.000'den fazla galaksi çiftini bir araya getirip tekrar inceledi. Bu galaksiler arasında karanlık maddenin varlığını gösteren bir harita ya da birleşikbir görüntü oluşturmaya çalıştılar. Bu çalışmayla da anlaşıldı ki çift galaksiler çok uzun mesafelerle birbirlerinden ayrılmış olsa da aralarında çeşitli bağlar bulunuyor. Bu sayede gerçekten çift olan galaksilerle birbirlerine bağlı olmayan galaksiler de belirlenmiş oldu.

Çift galaksilerin, diğer galaksilerin birbirlerine olan mesafelerinden daha kısa mesafelere sahip olduğu da bu çalışmanın bize gösterdiklerinden sadece biri. Bunların arasında da bibirlerine 40 milyon ışıkyılından daha yakın olan galaksiler arasındaki karanlık madde yoğunluğu, diğerlerinden daha fazla. Yani bu çalışma bize sadece karanlık maddeyi göstermiyor; aynı zamanda karanlık maddenin galaksileri bir araya getirme derecesini de gösteriyor. 

Çalışmalar, önümüzdeki yıllarda gelecek verilerin yeni yöntemlerle birlikte daha da gelişeceğini gösteriyor. 

Kaynak: http://www.space.com/36495-astronomers-capture-the-first-image-of-the-dark-matter-that-holds-the-universe-together.html

Etiketler: karanlık madde, dark matter, galaksiler arasındaki bağ, büyük galaksiler

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap