Karınca Şehirler


Teknonce > Bilim > Karınca Şehirler

Karıncalar hiç şüphesiz hayvanlar aleminin en çalışkan hayvanları arasında. Peki ya bu çalışmaları boyunca yer altında yaptıkları! Kurdukları devasa şehirlerle adeta insanları hayretler içinde bırakıyorlar.

Doğadaki her hayvan türü bir şekilde kendi varoluşuna ve varoluş yasalarına uygun davranıyor. Karıncalar da bu düzen içerisinde, diğer hayvanlarla da aynı şekilde, bir şekilde yaşamını sürdürüyor. Varlıkları da bu şekilde doğal düzenin bir parçası. Ancak bu kadar küçük hayvanların da meziyetleri insanlık tarafından her zaman methedilmiştir. Ancak bazı yaptıklarıyla da bu övgüleri hakediyorlar. Yukarıdaki videoyu izleyince sizler de bize hak vereceksiniz.

Karıncalarla İlgili Bazı Bilgiler

Karıncalar Dünya üzerinde en fazla bulunan canlı türüdür. Bugün tespit edilebilen sadece karınca türü sayısı bile 12.000'den fazladır. Aslında hep bizim diye övündüğümüz Dünya, eğer çoğunluk esas alınacaksa, aslında karıncalara ait. Çünkü sayıca bizden milyonlarca kat daha fazlalar. Yukarıdaki videodan da anlaşılabileceği gibi son derece güçlü bir toplumsal yapıları olan karıncalar dev koloniler kurabilmektedirler. 

Karıncalar ihtiyaçları olan besinleri üretebilir ve depolayabilirler. Tüm bu süreçler içinde de toplumun güvenliğini de dışarıdan gelecek tehlikelere karşı savunmaya devam ederler. Örneğin yavru karıncalara sahip çıkarlar. Saldırıya uğradıklarında da diğer hayvanlara karşı kendilerini savunmak üzere savaşabilirler. 

Vücut yapıları her türlü ekosisteme uyum sağlayabildiği için Dünya'nın her yerinde bulunurlar. Dünya üzerinde en geniş alana yayılmış hayvan türüdür. Diğer canlı türlerinin bulunmadığı bölgelerde de bulunan karıncalar, özellikle yalnız yaşadıkları bölgelerde daha gelişmiş türleriyle yaşayabilirler. Bu bölgelerde bildiğimizden daha farklı karınca türleri bulunur. 

Karınca Kolonileri

Karınca kolonilerinde görev dağılımı bulunmaktadır. Kolonilerin bazıları tarım alanlarıyla ilgilenirken, bazıları yuvaların ve depoların inşasında yer alır. Bunun sonucunda da bazı koloniler zamanla bazı işleri yapmakta ustalaşır ve kendini bu yönde geliştirmeye devam eder. 

Yukarıdaki videoda karıncaların inşa ettiği bir şehrin boşaltıldıktan sonra içine beton dökülmesiyle şekillendirilmesi gösteriliyor. Kurdukları devasa şehir gerçekten büyüleyici. Videoda da denildiği gibi, gerçekten de usta bir mimarın elinden çıkmış gibi görünüyor.

Etiketler: karıncalar, karınca kolonileri, karınca topluluğu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap