Kerim Erim Kimdir? Kerim Erim'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Kerim Erim Kimdir? Kerim Erim'in Kısaca Hayatı
Kerim Erim Kimdir? Kerim Erim'in Kısaca Hayatı

Doktoralı ilk Türk matematikçi olan Kerim Erim kimdir? İşte Kerim Erim'in kitapları ve kısaca hayatı...

Kerim Erim Kimdir? Kerim Erim'in Kısaca Hayatı

Kerim Erim, 1 Şubat 1894 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. İlköğrenimini Halep'te tamamladıktan sonra kimi zaman evde kimi zaman ise Hendese-i Mülkiye'nin ilk sınıflarında ders görerek ortaöğrenimini tamamlamıştır. Daha sonra İstanbul'daki Yüksek Mühendis Mektebi'ne başlamış ve buradaki eğitimini 1914 yılında tamamlamıştır. Matematiğe duyduğu büyük ilgi nedeniyle Berlin Üniversitesi'nde daha ileri matematik öğrenimi görmek için Almanya'ya gitmiştir. 1919 yılında Frederich-Alexenders Üniversitesi'nde cebir konusunda doktora derecesini alarak İstanbul'a dönmüştür. Mezun olduğu Yüksek Mühendis Mektebi'nde matematik, analitik geometri, mekanik ve kozmoğrafya dersleri veren Kerim Erim, 1929 yılında doçentliğe yükselmiştir.Kerim Erim, 1933 yılında Üniversite reformunu hazırlayan kurulda yer almıştır. Yüksek Mühendis Mektebi'nde ders vermeye devam ederken aynı zamanda yeni kurulan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi'nde analiz profesörü ve dekan olarak görev yaptı. Kısa bir süre sonra dekanlıktan ayrılan Kerim Erim, uzun zaman boyunca iki kurumda dersler vermiştir. 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Matematik Enstitüsü başkanlığına getirilen Kerim Erim, ölene kadar bu görevi devam ettirmiştir. 1946 yılında TBMM'de kabul edilen bir kanunla bir öğretim üyesinin aynı anda iki üniversitede çalışması sona erdirilmiştir. Kerim Erim bu kanuna uymak için İTÜ'deki görevinden ayrılmış, İstanbul Üniversitesi'ndeki görevine ise devam etmiştir. 1948 yılında yeniden dekan seçilmiş ve 2 yıl boyunca Fen Fakültesi dekanlığı yapmıştır.

Hayatı boyunca  Türkiye'de yüksek matematik öğretiminin yaygınlaşmasında ve çağdaş matematiğin yerleşmesinde etkin rol oynayan Kerim Erim, mekaniğin matematik esaslara dayandırılmasına da öncülük etmiştir. Matematik ve fizik bilimlerinin felsefe ile olan ilişkileri üzerinde çalışmalarda bulunarak Almanca ve Türkçe eserler yayınlamıştır. Diferansiyel geometri, fonksiyonlar teorisi, elastisite ve plastisite konularında birçok öğrenci yetiştirmiştir. Öğrencileri arasında mekanik alanında önde gelen bilim insanlarından Mustafa İnan(Hayatıyla ilgili detaylı bilgi için tıklayın) da vardır.

Kerim Erim, dünyada mekanikle ilgili bilim adamlarını bir araya getirmek üzere dört senede bir düzenlenen Uluslararası Sırfi ve Tatbiki Mekanik Kongresi’nin sekizincisinin 1952’de İstanbul’da gerçekleşmesi için büyük emek verdi. Ne var ki bu çalışma sırasında tutulduğu hastalık nedeniyle kongrenin açılışına katılamadı; ancak son celsede kapanış nutkunu okuyabildi. 

Matematiğe büyük katkı sağlayan Kerim Erim, 28 Aralık 1952 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Kitapları

  • Nazari Hesap (1931)
  • Mihanik (1934)
  • Sümer Riyaziyesinin Esas ve Mahiyetine Ait Rapor (1937)
  • Dış Alem Meselesi (Matematik Bakımından) (1940)
  • Tanzimat ve Müspet İlimler: Riyaziye (1940)
  • Matematik ve Realite (1942)
  • Analiz Dersleri, Diferansiyel ve İntegral Hesap (1940)
Etiketler: kerim erim kimdir, kerim erim kısaca hayatı, kerim erim kitapları

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap