Kindi Kimdir? Kindi'nin Hayatı ve Eserleri


Teknonce > Astronomi > Kindi Kimdir? Kindi'nin Hayatı ve Eserleri
Kindi Kimdir? Kindi'nin Hayatı ve Eserleri

Felsefe, tıp, matematik, psikoloji, fizik, kimya ve astronomi dahil birçok bilim dalında çalışmaları bulunan ve ilk İslam filozofu olan Arap bilim insanı Kindi kimdir? İşte Kindi'nin hayatı ve eserleri...

Kindi Kimdir? Kindi'nin Hayatı

Tam ismi Ebu Yusuf Yakub bin İshak el-Sabbah el-Kindi olan Arap bilim insanı, 801 yılında Basra Irak'ta dünyaya gelmiştir. İlk öğrenimini Kinde kabilesinin reisi olan babasından alan Kindi, öğrenimini tamamladıktan sonra Bağdat'a gitmiştir. Kindi, Bağdat'ta Eski Yunan Felsefesinden ve ilmi metinlerden tercüme yaparak Halife Memun'un dikkatini çekmiş ve Memun tarafından Beyt'ül Hikmet'e yönetici olarak atanmıştır. Oldukça güzel bir hitabete sahip olan Kindi, 10. Abbasi halifesi olan Mütevekkil'in özel hatipliğini yapmıştır. Ayrıca halife Mutasım'ın oğlu olan Ahmed'in eğitimini de üstlenmiştir.Kindi kimdir? Orta Çağ Avrupası'nda Alkindus ismiyle tanınan Kindi, ilk İslam filozofudur. Felsefesinde Platon, Aristoteles ve Plotinus'un görüşlerinin bir sentezini yapmıştır. Felsefenin yönteminin kanıtlama, kanıtlamanın hedefinin maddeye biçim kazandıran özleri bilmek, felsefenin amacının ise Tanrı'ya erişmek olduğunu öne süren Kindi'ye göre, akıl yürütme felsefi bilginin ilk basamığıdır.

Astronomi alanında çalışmalar yapan Kindi, Batlamyus'un "Güneş Sistemi" teorisini desteklemiştir. Kindi, astronomi konusundaki açık düşüncelerini içerisinde soruların ve cevapların, "Hava Değişimi", "Güneş Tutulması", "Yıldızların Işınları" tezlerinin bulunduğu 40 bölümden oluşan "Yıldızlardaki Kanun" adlı kitabında kaleme almıştır. 

Kindi kimdir? Kindi, kriptoloji biliminde Jül Sezar tarafından bulunan ve uygulanan tek alfabeli yerine koyma şifreleme yöntemini geliştirerek frekans analizini bulan ilk kişidir.

Kindi felsefe, tıp, matematik, astronomi, ilahiyat, siyaset, psikoloji, diyalektik, astroloji, kehanet, optik ve kimya gibi birçok alanda eserler oluşturmuş ve sayıları 277'yi bulan bir külliyat oluşturmuştur. Meşşailik felsefesini ilk başlatan kişi olan Kindi'nin 17 eseri Latinceye, 4 eseri ise İbraniceye tercüme edilmiştir.

Birçok alanda çalışmalar yapan ve eser kaleme alan Kindi, 873 yılında Bağdat'ta hayatını kaybetmiştir.

Kindi Eserleri

 • Risale fil Akl Manaslk
 • Risale fi Mahiyyetin Nevmi ver hayali beser.
 • Risale fil Cevahiril Hamse.
 • Risale fil illetis Selci vel Berdi vel Berki ves Savaiki ver Radi vez Zemherir.
 • Risale fiş Şubat.
 • Risale fi Vel Elel Hesana İhtiyaratil Eyyam.
 • De İntellecto Secondum Aristoteles et Platonem.
 • Risale fi İhtilafil Manazır.
 • Fi Marifeti Kuval Edviyetil Murekkebe.
 • Risale fi'l-İlleti'i-Levni'l-Lazeverdi
 • Risale fi´l-hile li-def´i´l-ahzan.
 • Risaletü Eflatun ila Furfuriyus fi hakikati nefyi´l-hem.
Etiketler: kindi kimdir, kindi hayatı, kindi eserleri, ilk islam filozofu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

 1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap