Kirkpatrick Macmillan Neyi İcat Etti? Kirkpatrick Macmillan'ın Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Kirkpatrick Macmillan Neyi İcat Etti? Kirkpatrick Macmillan'ın Hayatı
Kirkpatrick Macmillan Neyi İcat Etti? Kirkpatrick Macmillan'ın Hayatı

Kirkpatrick Macmillan kimdir? Kirkpatrick Macmillan neyi icat etti? İşte Kirkpatrick Macmillan'ın kısaca hayatı...

Kirkpatrick Macmillan Kimdir? Kirkpatrick Macmillan'ın Kısaca Hayatı

2 Eylül 1812 yılında İskoçya'da dünyaya gelen Kirkpatrick Macmillan'ın hayatı hakkında çok fazla bilgi bulunmamaktadır. Mütevazi bir hayat geçiren Kirkpatrick Macmillan aslında sıradan bir demirciydi. Dumfriesshire'daki Drumlanrig'deki Buccleuch Dükü için çalışan bir demircinin yanında işe girdiğinde henüz 20 yaşındaydı. O yaşına kadar da bu alanda yetenekli olduğunu kanıtlamıştı. Ancak hayatıyla ilgili kayıtlara ciddi bir olay geçmedi. Eğitim görüp görmediği ve ailesiyle ilgili bilgiler bulunmuyor. Kirkpatrick Macmillan 1878 yılında hayatını kaybetti.

Kirkpatrick Macmillan Neyi İcat Etti? Kirkpatrick Macmillan Bisikleti Ne Zaman İcat Etti?Kirkpatrick Macmillan, günümüzde kullanılan bisikletlerin atası olarak bilinen ilk bisikleti icat eden kişidir. 1839 yılında yaptığı ilk bisiklet, yaklaşık 27 kilo ağırlığındaydı ve iskeleti tamamen tahtadan oluşuyordu. Tekerlekleri ise demirdendi ve ön tarafında bir at başı vardı. Arka tekerleğin çapı 105 cm, ön tekerleğinki ise 80 cm'di. Bisikleti hareket ettirmek için, kranklar aracılığıyla arka tekere bağlanmış pedallar kullanılıyordu. Aynı günümüzdeki gibi, pedallar aracılığıyla hareket ediyordu. 

Kirkpatrick Macmillan'ın bisikleti icat etmesindeki amaç, şehirle kasaba arasındaki 22 km'lik mesafeyi daha hızlı gidebilmekti. Yani ilk bisikletin icat amacı ulaşımdı. Ancak günümüzde çoğunlukla bir keyif ya da spor aracı olarak kullanılan bisiklet, Dünya genelinde çok az insan tarafından ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır.

Da Vinci'nin çizimlerinden faydalanarak bisikleti icat eden Kirkpatrick Macmillan, 1842 yılında bisikletiyle Glasgow'a gittiğinde ise bu icat insanlara o kadar ilginç geldi ki, Kirkpatrick Macmillan o dönemde gazetelere çıktı. Tabi pek çok şey için söylendiği gibi, bisiklet için de şeytan icadı olduğu söylentileri yayılmaya başladı. 

Etiketler: kirkpatrick macmillan bisikleti ne zaman icat etti, bisikletin icadı, kirkpatrick macmillan neyi icat etti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap