Kısmi Ay Tutulması Bu Gece


Teknonce > Astronomi > Kısmi Ay Tutulması Bu Gece
Kısmi Ay Tutulması Bu Gece

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bu gece “Çilek Ayı” olarak da adlandırılan dolunay sırasında kısmi Ay tutulması yaşanacağını açıkladı. Ay'ın normalden daha kırmızı olacağı bu doğa olayı, hava koşullarına bağlı olarak Türkiye’den de gözlemlenebilecek.

Haziran ayında gerçekleşen dolunay, ABD’deki çilek hasadına denk gelmesinden dolayı “Çilek Ayı” ismiyle anılıyor. Dolunayın mevsime göre isimlendirme, Amerikan yerlilerine kadar eskiye uzanan bir gelenek ancak bu astronomi olayının dünyanın farklı yerlerinde değişik adlarla anıldığını da belirtelim.Amerikalılar tarafından Çilek Ayı olarak isimlendirilen olay, bazı ülkelerde Gül Ayı, Kan Ayı veya Sıcak Ayı olarak isimlendiriliyor ve bu olay, bu gece Türkiye'den de gözlenebilecek.

BBC Türkçe’nin aktardığı bilgilere göre, dolunay sırasında yaşanması beklenen kısmi Ay tutulması, hava koşullarının elverişli olması halinde Türkiye’den de görülebilecek. Türkiye'de tutulmanın saat 20.45'te başlaması, 22.24'te ise en belirgin haline gelmesi bekleniyor.

Kısmi Ay tutulmasının ülkemizin yanı sıra Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’nın büyük bir bölümünden de takip edilebileceği bildirildi. Türkiye saati ile 00.04’te sona erecek tutulma sırasında Ay'ın yüzde 57'lik bir bölümünün Dünya'nın gölgesine girmesi bekleniyor.

'Çilek Ayı' Tutulması Bu Gece Türkiye'den de Görülebilecek!

'Çilek Ayı' tutulmasını bu gece gözlemleyebileceğiz. Peki Çilek Ayı nedir? Nasıl gözlemlenebilecek?

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi NASA, bu gece kısmi bir ay tutulması yaşanacağını açıkladı. Bu tutulma Çilek Ayı olarak adlandırılan dolunay sırasında yaşanacak. Bu Haziran ayında gerçekleşen dolunay, Amerika'da çilek hasadı dönemine denk geldiğinden bu şekilde adlandırılıyor. 

Avrupa'da Gül Ayı, Kan Ayı ya da yazın başlangıcına denk geldiğinden Sıcak Ay olarak da adlandırılıyor. Ay kırmızıya yakın bir renkte görülecek. 

Hava koşullarının elverişli olması durumunda tutulma ülkemizden de gözlemlenebilecek.Türkiye'de tutulma 20.45'te başlayacak, 22.24'te en belirgin haline gelecek, 00.04'te de sona erecek.

Ay'ın %57'lik bir bölümünün Dünya'nın gölgesine girmesinin beklendiği bu tutulma Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya'nın büyük bir bölümünden gözlemlenebilecek. 

21 Haziran'da ise bir güneş tutulması yaşanması bekleniyor.

Etiketler: çilek ayı, ay tutulması

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap