Komşu Galaksi Andromeda'da Bir Pulsar Var!


Teknonce > Astronomi > Komşu Galaksi Andromeda'da Bir Pulsar Var!
Komşu Galaksi Andromeda'da Bir Pulsar Var!

Araştırmacılar, Samanyolu'nun komşu Andromeda galaksisinin bir sırrını açığa çıkardı: Gizemli X-ışınının kaynağı muhtemelen devasa bir yıldızın hızla dönen cesedi olan bir pulsar.

Araştırmacılar NASA'nın yüksek enerjili X-ışınlarına duyarlı bir teleskop olan Nükleer Spektroskopik Teleskop Dizisi (NuSTAR) verilerinden sadece "2 milyon ışık yılı uzakta" bulunan Andromeda'daki garip kaynağın sebebini çözmeyi başardılar.NuSTAR, X-ışını emisyonunun kaynağını sonunda tespit edebildi. Buna göre X-ışınlarını yayan nesne ilk defa NASA'nın uydusu Swift tarafından kataloglanan Swift J0042.6 + 4112 adlı ölü bir yıldızın kalıntısı. X-ışını kaynağı, Andromeda'da o dalga boyundaki her şeyden daha parlak ve bıraktığı ışık tayfı, Samanyolu'daki pulsarlara çok benziyor. Galaksideki bu titreşim, Andromeda'nın kara deliklerinin hepsinden daha yüksek enerjili, daha kısa dalga boyundaki X-ışınlarından da daha parlak. Johns Hopkins'den araştırmacı ve pulsar hakkındaki çalışmanın sorumlusu Mihoko Yukita, yaptığı açıklamada cismin ne olduğunu NuSTAR'la bakana kadar bilmediklerini söylüyor. 

     
Bu pulsar, Andromeda'nın bir NuSTAR röntgen görüntüsünde (M31 olarak da bilinir) mavi bir nokta olarak gösteriliyor. Bu çalışmalarda mavi renk, en yüksek enerjili X-ışınlarını temsil etmek üzere seçilir. Yüksek enerjili X ışınları da galaksideki her şeyden daha parlak gözükür.

Nötron yıldızları olan Pulsarlar, süpernova patlaması sonucu parçalanan yıldızların kendi içlerine çökmesiyle oluşurlar.  Bunlar oldukça çok küçük çaplı,yoğun kütleli ve kendi çevresinde muazzam hızlarda dönen gök cisimleridir. Pulsarların oluşumu için de küçük çaplı yıldızlar yeterli değildir. Güneşimiz bile ilerde bir Pulsar oluşturacak büyüklükte kabul edilmez. Bunun için Güneş'in en az sekiz kat daha büyüğü olan yıldızlar gereklidir. 

Samanyolu ve Andromeda gibi galaksilerin merkezlerinde dev karadelikler vardır. Buralardan yayılan x-ışınları artık astronomlar tarafından biliniyor. Ancak Andromeda'daki bu ışıma, öncekilerden farklıydı ve bu yüzden de tespit edildiğinde dikkatleri hızlı bir şekilde üstüne çekti. Çalışma, çeşitli araştırmalardaki birçok farklı gözlemini bir araya getiriyor. 2013'te NASA'nın Swift uydusu bu pulsarı yüksek enerjili bir kaynak olarak bildirmiş ancak bölgede düşük enerjili X-ışınları yayan birçok nesne bulunduğundan sınıflandırması yapılamamıştı. X-ışınlarının kaynağı olan nesnenin ne olduğunun anlaşılması ise bu son araştırmaya kadar sürdü. 

Kaynak: https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6789

Etiketler: andromeda galaksisi, pulsar, nustar, samanyolu, swift uydusu, Swift J0042.6 + 4112

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap