Korkunç Bir Bomba Türü Daha Geliyor


Teknonce > Bilim > Korkunç Bir Bomba Türü Daha Geliyor
Korkunç Bir Bomba Türü Daha Geliyor

Bilim ve teknoloji hızla ilerlerken, atomun yapısıyla ilgili yapılan yeni bir keşif, korkunç bir bomba türünün daha yapılmasına yol açabilir. Kuarklarla elde edilen enerji, hidrojen bombasından 8 kat daha güçlü!

Bir atomun çekirdeğini oluşturan parçacıklar, muazzam bir enerji ile bir arada tutulur ve parçacıkları ayırarak veya onları sıkıştırarak yeni ve kullanılabilir çeşitli enerjiler de üretilebilir. Nitekim nükleer enerji dediğimizin de temel mantığı bu. Bununla birlikte nükleer silahlar da bu şekilde üretiliyor.Genellikle, bu işlemler sırasında manipüle edilen parçacıklar atomların nötronları ve protonlarıdır. Ancak bu küçük boyutlu parçacıklar da kuark adı verilen daha küçük parçacıklardan oluşur. Ve şimdi bilim insanları, ilk kez, aynı proton ve nötronlar gibi kuarkların da kaynaştırılabileceğini ve bu yöntemle üretilebilecek enerjinin miktarının korkunç boyutlara ulaşabileceğini keşfettiler.

Aslında, kuark füzyonu tarafından üretilen güç o kadar anlaşılmaz ki, bunu keşfeden bilim insanları, araştırmalarını gizli tutmayı bile düşünmüşler. Keşfi yapan araştırmacılar arasında yer alan, Tel Aviv Üniversitesi'nden Marek Karliner, "Böyle bir reaksiyonun mümkün olduğunu ilk fark ettiğimde korktum" diyor.

Kuark füzyonunun ne kadar güçlü olduğu ise şu şekilde tarif ediliyor. Deuteronlar ve tritonlar olarak bilinen küçük hidrojen çekirdeğinin kaynaşmasını içeren bir hidrojen bombasının 17.6 mega elektron volt üretebileceğini düşünün. Şimdiye kadar bildiğimiz ve yapılmış en güçlü silahlar bu prensiple işliyor. Buna karşın, kuark füzyonu, 138 mega elektron volt değerinde, yani hidrojen bombasından yaklaşık olarak 8 kat daha güçlü bir enerji üretme potansiyeline sahip. Eğer askeri alanda kullanılırsa, en güçlü bomba ünvanını da eline alacak.

Böylesi bir buluşun askeri amaçlar için kullanılıp kullanılmayacağı, hatta kullanım imkanının olup olmadığı henüz belli değil. Ancak Dünya silah endüstrisi göz önünde bulundurulduğunda bu buluşu kullanmak isteyenlerin olacağı da açık görünüyor. Böylesi büyük bir enerjinin Dünya üzerindeki yaşamı tamamen bitirebilme gibi bir ihtimali bulunduğu da göz önüne alındığında umarız bu buluş askeri araştırmalar çerçevesinde değerlendirilmez.

Buluşa bilimsel açıdan bakıldığında ise yeni ve olağanüstü bir kapı açılıyor diyebiliriz. Belki de insanoğlunun gelecekteki ya da, olurda yerleşmeyi başarırsak, farklı bir gezegendeki enerji yakıtlarını kuarklar oluşturur. Her ne olursa olsun, bu buluşun bilimsel çalışmalar içinde önemli bir yer tuttuğunu söylemek gerekir.

Etiketler: nükleer enerji, nükleer bomba, atom çekirdeği, kuark, bilim, hidrojen bombası, en güçlü bomba

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap