Koronavirüs Çok Daha Hızlı Yayılacak!


Teknonce > Hayata Dair > Koronavirüs Çok Daha Hızlı Yayılacak!
Koronavirüs Çok Daha Hızlı Yayılacak!

İlk olarak İngiltere'de görülen ve hızlı bir şekilde üzerinde çalışılmaya başlanan mutasyonlu koronavirüsle ilgili önemli bir açıklama daha geldi. 20 yaş altına çok daha çabuk bulaşıyor.

Geçtiğimiz günlerde İngiltere'de ortaya çıkan mutasyonlu koronavirüsün bulaşma hızının öncekine göre 70 kat daha hızlı olduğu açıklanmıştı. İngiltere'nin saygın kuruluşlarından olan Imperial College London, mutasyona uğramış yeni koronavirüsünün en çok 20 yaş altındakileri hedef aldığını açıkladı.

Koronavirüs Çok Daha Hızlı Yayılacak!Yaklaşık bir yıldır hayatımızda olan ve dünya genelinde 83 milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine sebep olan koronavirüsle ilgili çok sayıda çalışma bulunuyor. Ancak İngiltere'de geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan yeni tip mutasyonlu koronavirüs salgında yeni bir paniğe yol açıyor. Yapılan son açıklamalara göre virüsün bundan sonraki tahribatı öncekinden daha büyük olabilir. 

Imperial College London'ın başında olduğu ve ülkedeki bazı sağlık kuruluşlarının dahil olduğu son araştırmaya göre, eski koronavirüse göre daha çabuk yayılan bu virüsün özellikle 20 yaşın altındakileri daha çok etkilediği tespit edildi.

Bilim insanları virüsün yeniden çoğalma oranının da yükseldiğini açıklarken, mutasyona uğramış corona virüsü bulaşan bir kişinin bu hastalığı 0.7 kişiye bulaştırdığı da ve bu oranın da arttığını açıkladı.

Araştırmayı yürüten Imperial College London’da görevli profesör Neil Ferguson, “Bu virüsün kontrol altına alınması çok daha güç ve aşılama sürecinin bir an önce başlaması gerekiyor” ifadesini kullandı.

Ferguson, bu verileri İngiltere hükümetiyle de paylaştıklarını eklerken, “Mutasyona uğramış corona virüsünün daha çok gençleri etkilediğinin ortaya çıkması ise araştırmanın sokağa çıkma yasağının olduğu fakat okulların açık olduğu bir dönemde yapılmış olması” dedi.

Etiketler: mutasyonlu koronavirüs

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap