Kozmik Bir Boşlukta Yaşıyoruz


Teknonce > Astronomi > Kozmik Bir Boşlukta Yaşıyoruz
Kozmik Bir Boşlukta Yaşıyoruz

Yeni yapılan bir çalışma, Samanyolu ve dolayısıyla Dünya'nın uzayın ıssız bir bölgesinde olduğunu gösteriyor.

Dünya ve üyesi olduğu Samanyolu galaksisi kozmik bir çölde bulunuyor. Yeni bir araştırmaya göre, diğer galaksilerden, yıldızlardan ve gezegenlerden büyük ölçüde yoksun bir uzay bölgesinde yaşıyoruz.Bulgular, 2013'te yapılan gözlemlere dayanan önceki bir çalışmanın sonuçlarını doğruluyor. Önceki çalışmada, Dünya'nın galaksisi Samanyolu'nun kozmik boşlukta olarak betimlendiği görülüyordu. Bu boşluklar, evrenin geniş ölçekli yapısının bir parçasıdır ve nispeten boş bölgeleri çevreleyen büyük galaksi kümeleriyle çevrilidir.

Ortasında yer aldığımız boşluğun büyüklüğü ise gerçekten çok büyük. İçinde yer aldığımız boşluğun sadece yarıçapı bir milyar ışık yılı büyüklüğünde. (Hatırlatmak gerekirse; 1 ışık yılı 9.5 trilyon kilometrelik bir mesafeye denk gelir.)

Çalışmaya göre bu boşluk bir küre şeklindedir ve etrafı çeşitli galaksiler, yıldızlar ve uzaydaki diğer cisimlerle çevrelenmiştir. Araştırmayı yöneten Barger'ın öğrencisi Benjamin Hoscheit, 6 Haziran'da Teksas, Austin'deki Amerikan Astronomi Topluluğu toplantısında yaptıkları çalışmaları tanıttı. Hoscheit, 2013'teki çalışmanın sonuçlarını doğrulamak için çalıştıklarını ve bunu başardıklarını kaydetti. Çalışmalar Hawaii Üniversitesi'nde Barger'ın doktora öğrencisi olan Ryan Keenan tarafından idare edildi.

Keenan, galaksi kataloglarını kullanarak evrenin farklı alanlarının yoğunluğunu ölçerken, Hoscheit, kozmik ağ içindeki galaksi kümelerinin hareketlerini ölçen kinematik Sunyaev-Zel'dovich (kSZ) efekti denilen bir ölçüm kullanarak sonuçları denetledi. 

KSZ etkisi, kozmik mikrodalga arka planından (CMB) gelen fotonlara veya evrenin evriminin erken evrelerinde kalan ışıklara bakar. Uzaktaki CMB fotonları galaksi kümelerinden geçtikçe, fotonlar enerji içinde kayar. Hoscheit'in çalışmasına göre, bu enerji kayması galaksi kümelerinin nasıl hareket ettiğini gösteriyor.

Kozmik boşlukta bulunan galaksi kümeleri daha kuvvetli yerçekimine sahip bölgelere çekilmelidir. Hoscheit, bu galaksi kümelerinin uzayda ne kadar hızlı ilerlediği konusunda çalışmalarının süreceğini belirtti.

Etiketler: kozmik boşluk, samanyolu, dünya, galaksi, yıldız, gezegen,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap