Kripto Para Çılgınlığı Bilimsel Araştırmaları Etkiliyor!


Teknonce > Bilim > Kripto Para Çılgınlığı Bilimsel Araştırmaları Etkiliyor!
Kripto Para Çılgınlığı Bilimsel Araştırmaları Etkiliyor!

Bilim insanları tarafından yapılan açıklamaya göre kripto para çılgınlığı başta astronomi olmak üzere çeşitli bilimsel alanlarda çalışmaları geriletmeye başladı. Bu durumun ilerlemesinden endişe ediliyor. Nasıl mı? İşte cevabı...

Başta Bitcoin olmak üzere kripto paraların üretimi için ihtiyaç duyulan enerji miktarı her geçen gün artıyor. Kripto paraların üretimi için duyulan enerjinin ne kadar korkunç boyutlara ulaştığını daha önce sizlerle paylaşmıştık. (İlgili haber için tıklayın.) O haberimizde de söylediğimiz gibi, kripto para madencileri, ihtiyaç duygukları enerjiyi elde edebilmek için rızları olmaksızın internet kullanıcılarının bilgisayarlarına sızıp elektriklerinden faydalanabiliyor.



Durumun geldiği şu aşamada, bir gökbilimcinin BBC'ye verilen bir ropörtajda, artık araştırmalar için yeterli enerjiyi ve fonu bulmakta zorlandıkları ifade edildi. Kripto para üretimindeki çılgınlığın enerji kaynaklarının ve gezegenin geleceğini tehdit etmekle kalmayıp, bugüne etkilerinden biri olarak, bilimsel araştırmalara enerji sağlamanın zorlaştığı kaydedildi. Berkeley Seti Araştırma Merkezi'nde çalışmalarını sürdüren Dan Werthimer BBC'ye verdiği demeçte, "En yeni GPU'ları (grafik işlemci birimlerini) kullanmak istiyoruz ancak artık alamıyoruz" dedi.

Seti araştırmacıları, biri batı Virginia (Green Bank), diğeri Avustralya'da (Parkes) olmak üzere iki gözlemevinde faaliyet genişletmeyi umut ediyor ancak bu planlar GPU sıkıntısı nedeniyle erteleniyor. Bu araştırmalar için güçlü işlemcilere ihtiyaç duyan bilim insanları, artık bunları temin etmekte zorlanıyorlar. Kripto para madencilerinin tükettikleri elektrik yetmezmiş gibi, GPU'lara olan yoğun talepten dolayı kısa bir süre önce fiyatlar da beklenmedik biçimde yükselmişti.

Kaliforniya Üniversitesi'nden Aaron Parsons'ın açıklaması da benzer noktaya odaklanıyor. Araştırmalarının geldiği noktada daha güçlü bir donanımla hareket etmeleri gerekirken, yalnızca 3 ay içinde fiyatların 2 katına çıkması, onların da çalışmalarını etkilemiş. Parsons, bu yükselmenin bütçeleri için hiç beklenmedik bir 32.000 dolar maliyet arttırdığını vurguladı.

Bitcoin çılgınlığı ise tüm bunlara rağmen devam ediyor. Son zamanlarda yaşadığı sert düşüş bile bu durumun önüne geçmedi. 2018 yılında sadece İzlanda'da madencilerin harcadıkları enerjinin, evlerin toplam tüketiminden daha fazla olması bekleniyor.

Etiketler: bitcoin, kripto para, madencilik, bitcoin enerji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap