Kristof Kolomb Kimdir ve Ne Yapmıştır?


Teknonce > Bilim > Kristof Kolomb Kimdir ve Ne Yapmıştır?
Kristof Kolomb Kimdir ve Ne Yapmıştır?

Ünlü kaşif Kristof Kolomb kimdir? Kristof Kolomb neyi bulmuştur? İşte Kristof Kolomb'un kısaca hayatı.

Kristof Kolomb Kimdir? Kristof Kolomb'un Kısaca Hayatı

31 Ekim 1451'de İtalya'nın Cenova şehrinde dünyaya gelen Kristof Kolomb'un babası orta sınıf bir yün dokuma işçisiydi. Kardeşi Bartelemeo genç yaşında bir haritacı dükkanında çalışmaya başladı. Kristof Kolomb'un hayatına dair günümüze çok fazla bilgi ulaşmamıştır. Ege denizindeki Chios'a kısa bir seyahat yaptığı biliniyor. 1476 Mayıs ayında Kuzey Avrupa'ya kargo taşıyan askeri bir konvoyda yer aldı. Bu seyahat devam ederken Portekiz açıklarında Portekizliler tarafından yolları kesildi ve ardından yaşanan savaşta Kristof Kolomb yaralandı ancak Portekiz'in küçük bir kasabası olan Lagos'a ulaşarak hayatta kalmayı başardı.1500'de İspanya krallığıyla arası bozulunca sömürge yöneticileri tarafından tutuklandı. Kristof Kolomb, 20 Mayıs 1506'da da Castilya'da hayatını kaybetti.

Kristof Kolomb Neyi Bulmuştur? Kristof Kolomb'un Keşifleri

Kristof Kolomb Cenovalı bir kaşif ve gezgin olarak anılır ancak bunlarla birlikte krallara hizmet eden bir sömürgecidir. İspanyol krallığının himayesinde Atlas Okyanusu'nu aşan dört sefer gerçekleştirmiştir. Keşfedilen yerlerde de Avrupadan taşınan insanlarla yapılan kalıcı yerleşimlerde önemli etkileri vardır.

Kolomb'un insanlık tarihine adını yazdırdığı keşfi ise Amerika kıtasına ulaşması ve burada kolonizasyonu başlatmasıdır. Yine İspanya Krallığından aldığı emirler gereği Japonya'ya gitmek üzere yola çıkan Kolomb, yanlışlıkla Yeni Dünya olarak adlandırılan Amerika kıtasına gitti. Bundan sonra Amerika kıtasına üç yolculuk daha yapan Kristof Kolomb Büyük ve Küçük Antiller, Venezuela ve Orta Amerika'nın Karayip kıyılarına giderek İspanyol Krallığı adına bu bölgelere el koydu ve buraların kolonize edilmesi, Hristiyanlığın yaygınlaştırılması gibi faaliyetlerde bulundu.

Etiketler: amerikanın keşfi, kristof kolomb hayatı, kristof kolomb buluş, kristof kolomb kimdir, kristof kolomb keşif

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. zekikonya
    04.04.2018 19:25

    gerçekten çok güzel

Yorum Yap