Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi


Teknonce > Bilim > Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi
Kurbağa Kök Hücrelerinden Canlı Robot Üretildi

ABD'li bilim insanları, Afrika pençeli kurbağalarından aldıkları kök hücreler ile canlı hücrelerden oluşan ilk robotları yaptılar. Ayrıntılar haberimizde...

Massachusetss Tufts Üniversitesi Allen Keşif Merkezi'nden bilim insanları, Afrika pençeli kurbağalarından aldıkları kök hücrelerle dünyanın ilk "canlı robotunu" geliştirdi. Bilim insanları, kendi kendine hareket eden, bir milimetreden daha küçük robotlar üretti. Dünyada daha önce olmayan yeni bir yaşam formu olduğu belirtilen "Xenobot" adlı robotlar, yaralarını kendileri iyileştiriyorlar ve canlı organizmalar gibi ölüyorlar. Levin ve ekibindeki araştırmacılar, "Xenobot'larda metal veya plastik yerine biyolojik dokular kullanıldığından diğer robotların aksine çevre kirliliği de yaratmayacağını belirtiyor". Araştırmalarının sonuçları bilim dergisi Proceedings of the National Academy of Sciences'ta yayımlanan bilim insanları, robotlarını bir "evrimsel algoritmayla" geliştirdi. Program, 500-1000 arası deri ve kalp hücresiyle rastgele üç boyutlu konfigürasyonlar oluşturdu. Her tasarım sanal bir ortamda test edildi. Kalp hücreleri atmaya başladığında robotların ne kadar yol aldığı ölçüldü. En iyi performans gösteren hücrelerle yeni tasarımlar yaratıldı.

Kalp hücreleri kendiliğinden kasılıp gevşeyebildiği için minik motorlar gibi bir işlev görüyor ve robotları itiyor. Robotların ömrü bir haftayla 10 gün arasında değişiyor. Çalışma sırasında kurbağa hücreleri, canlı kalabilmeleri için bir su kabına konuldu. Tasarımlar, cımbız ve yakıcı aletlerle yapıldı. Bazı hücreler, düz bir çizgide hareket ederken bazıları daireler çizerek hareket etti ya da diğer hücrelerin arasına katıldı.

Michael Levin, Afrika pençeli kurbağası Xenopus laevis'ten esinlenilerek Xenobot adını verdikleri robotlar için "Bunlar çok küçük. Nihai hedefimiz büyüklerini yapmak" dedi. Bu robotlara damarlar, sinir sistemleri ve algılayıcı hücrelerle görme yetisi kazandırılabileceğini belirten Levin, memelilerden alınacak kök hücrelilerle karada yaşayan robotlar yaratmanın da mümkün olduğunu söyledi.

Canlı Robotlar Gelecek İçin Tehdit mi?

Vermont Üniversitesi'nden doktora öğrencisi Sam Kriegman, bu robotların gelecekte sinir sistemi ve algı yeteneği olan versiyonlarının da yapılması olasılığının bazı etik sorunları beraberinde getirebileceğini belirterek "Bu deneyler, halka açık olarak yapılıyor. Toplumda bunu tartışabiliriz ve karar vericiler en uygun adımı atabilir" dedi.

Xenobot'ların gelecek için bir tehdit oluşturmasından kaygılanmadığını belirten Kreigman, "Üretilen canlı robot videosunu izledikten sonra bu şeylerin dünyayı ele geçirmesinden korkmak zor" diye konuştu.

Etiketler: kurbağa kök hücrelerinden robot, xenobot robot, robotlar gelecek için tehdit mi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap