Larry Ellison Kimdir? Larry Ellison'ın Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Larry Ellison Kimdir? Larry Ellison'ın Hayatı
Larry Ellison Kimdir? Larry Ellison'ın Hayatı

Veritabanı yazılımı firması Oracle'ın kurucusu ve CEO'su olan Larry Ellison kimdir? İşte Larry Ellison'ın hayatı...

Larry Ellison Kimdir? Larry Ellison'ın Hayatı

Larry Ellison, 17 Ağustos 1944 tarihinde Manhattan, New York, ABD'de bekar bir annenin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Henüz 9 aylıkken zatüreye yakalanan Larry Ellison, annesi tarafından Chicago'da yaşayan teyzesine evlatlık olarak verilmiştir.Lise eğitimini Chicago'da tamamlamıştır. University of Illinois at Urbana-Champaign'da Bilgisayar tasarımcılığı bölümünde okurken teyzesini kaybetmiş ve okuldan ayrılmıştır. 1964-1966 yılları arasında Chicago Üniversitesi'nde okumuş fakat mezun olmadan okuldan ayrılmıştır. Daha sonra yarım bıraktığı bölümleri bitiren Larry Ellison ayrıca 2 tane yüksek lisans derecesi almıştır. 

Larry Ellison, 22 yaşındayken Kaliforniya'ya taşınmış ve iş hayatına atılmıştır. Birçok farklı işte çalışan Larry Ellison aynı zamanda bilgisayar ve programlama becerilerini geliştirmiştir. Larry Ellison, 1970 yılında CIA ile Oracle isminde bir veritabanı geliştirme kontratı yapan Ampex'te çalışmaya başladı.

Bilgisayar ve programlama konusunda kendini oldukça geliştiren Larry Ellison, 1977 yılında kendi şirketini kurma kararı aldı. Bob Miner ve Ed Oates ile ortak olan Larry Ellison, Software Development Laboratories isimli bir şirket kurmuştur. 2000 dolar sermaye gerektiren şirketin 1200 dolarını Larry Ellison kendi cebinden ödemiştir. İlk yazılımlarının adını Oracle 2 koyan Larry Ellison ve ekibi 1979 yılında şirketin ismini Relational olarak değiştirmişlerdir. 1982 yılında ise şirketin ilk yazılımı olan Oracle şirketin yeni ismi olarak belirlenmiştir. 1986 yılında halka arz edilen Oracle,55 milyon dolar toplayarak adını dünyaya duyurmayı başarmıştır. Steve Jobs 1997 yılında Larry Ellison'ı Apple yönetim kuruluna almak istemiş fakat Ellison bu teklifi reddetmiştir.

Larry Ellison tarafından kurulan Oracle, 2004 yılında 10 milyar dolar karşılığında PeopleSoft isimli şirketi, 2009 yılında ise Sun Microsystems'i satın almıştır. 2010 yılında 66 yaşına giren Larry Ellison, şirket yönetimini Mark Hurd ve Safra Catz'a devrederek özel hayatına yönelme kararı almıştır.

Lükse oldukça düşkün olan Larry Ellison, Hawaii'de bulunan Lanai Adası'nın yüzde 98'ini satın almıştır. Ada içerisinde bulunan bütün otelleri yenileyen Larry Ellison, adaya ulaşım kolaylığı sağlamak için iki tane havayolu şirketi satın almıştır. Bunların dışında da birçok satın alma işlemi gerçekleştiren Larry Ellison, 2014 yılında Oracle'daki CEO'luk görevinden ayrılmıştır.

Başarılı bir iş hayatına sahip olan Larry Ellison'un serveti Forbes 2017 verilerine göre 59.2 milyar dolardır.

Etiketler: larry ellison kimdir, larry ellison hayatı, larry ellison serveti, oracle kurucusu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap