Leonardo Fibonacci Kimdir? Leonardo Fibonacci Hayatı ve Matematiğe Katkıları


Teknonce > Bilim > Leonardo Fibonacci Kimdir? Leonardo Fibonacci Hayatı ve Matematiğe Katkıları
Leonardo Fibonacci Kimdir? Leonardo Fibonacci Hayatı ve Matematiğe Katkıları

Pisalı Leonardo yada Leonarda Pisano olarakta bilinen ve orta çağın en yetenekli matematikçisi olarak kabul edilen İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci kimdirAltın oran nedir? İşte Leonardo Fibonacci'nin hayatı ve matematiğe katkıları...

Leonardo Fibonacci Kimdir? Leonardo Fibonacci Hayatı ve Matematiğe Katkıları

Pisalı Leonardo veya Leonardo Pisano olarakta bilinen İtalyan matematikçi Leonardo Fibonacci, 1170 yılında Pisa, İtalya'da dünyaya gelmiştir. Gümrük memuru bir babanın oğlu olan Leonardo Fibonacci'nin çocukluğu babasının işinden dolayı birçok farklı ülkede geçmiştir. Babasının ısrar etmesi sonucu Arap bir hocadan matematik dersleri almaya başlamıştır. Müslüman bir bilim insanı olan hocasından aldığı derslerle kendini geliştiren Leonardo Fibonacci, arap rakamlarından ve sıfırın keşfinden dolayı matematiğe büyük bir ilgi duymuştur.Hint-Arap sayı sistemini öğrenen Leonardo Fibonacci, Hint-Arap sayıları ile aritmetik işlemler yapmanın Roma rakamları ile hesap yapmaktan çok daha basit ve verimli olduğunu görmüştür. Bütün Akdeniz bölgesini gezen Fibonacci, dönemin önde gelen Arap matematikçiler ile çalışma olanağı bulmuştur. Leonardo Fibonacci, 1202 yılına gelindiğinde öğrendiklerini "abaküs kitabı" veya "hesaplama kitabı"anlamına gelen Liber Abaci isimli eserinde toplamıştır. Yayınladığı bu eser sayesinde Hint-Arap Sayı Sistemi'ni Avrupa'ya duyurmayı başarmıştır.

Matematiğe büyük katkı sağlayan Leonardo Fibonacci, 1250 yılında Pisa, İtalya'da hayatını kaybetmiştir.

Liber Abaci

Leonardo Fibonacci'nin 1202 yılında kaleme aldığı Liber Abaci'de modus indium (Hintlerin Yöntemi) adını verdiği ve günümüzde Arap-Hint sayıları diye bilinen modern ondalık sayı sistemini tanıtmıştır. Bu kitap gündelik hayatta ticari defter tutma, ölçü birimlerini çevirme, faiz hesaplama, para bozma ve değiştirme ve benzeri işlemlerde önemini göstermiştir. Kitap Avrupa'da tahsilli insanlar arasında hızlı bir şekilde yayılmış ve Avrupa'nın müspet bilimde ilerlemesine önemli etkileri olmuştur.

Fibonacci Sayı Dizisi

Daha önce 6. yüzyılda Hint matematikçiler tarafından bulunmuş olan bu sayı dizisi Leonardo Fibonacci'nin Liber Abaci kitabında tavşanların üremesiyle ilgili problemin hesaplanması sonucu Fibonacci tarafından 1202 yılında ortaya konmuştur. Dizinin ilk sayı değeri 0, ikincisi 1 ve her ardışık elemanı da önceki iki elemanın değerinin toplamı alınarak bulunur ve bu halde 0, 1, 1(1+0), 2(1+1), 3(2+1), 5(3+2), 8(5+3), 13(8+5),21(13+8)... şeklinde artar.

Altın Oran

Altın oran, Fibonacci dizisinin ileri elemanlarında, bir sonraki elemanın bir öncekine oranı ve yaklaşık 1,618 değerine eşit olan bir kavramdır. Altın oran yalnızca Fibonacci dizisinde değil hayatın birçok yerinde karşımıza çıkmaktadır. Tabiattaki canlıların uzuvları altın orana uygunluk gösterir. Antik mimari eserler ve bazı modern mimari eserler bu orana uygun tasarlanırlar. Altın orana uygun ölçülerdeki nesnelerin ve canlıların daha estetik olduğu ve güzel göründüğü savunulur.

Etiketler: leonardo fibonacci kimdir, leonardo fibonacci hayatı, leonardo fibonacci matematiğe katkıları, altın oran, liber abaci, fibonacci dizisi

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap