Li-Fi Nedir?


Teknonce > Teknoloji > Li-Fi Nedir?
Li-Fi Nedir?

Bilim insanları Wi-Fi'ye alternatif bir kablosuz bağlantı geliştiriyor. Peki Li-Fi internet bağlantısı olarak anılan bu teknoloji nedir ve nasıl çalışır?

Hatırlanacağı gibi, geçtiğimiz günlerde sizlerle Özyeğin Üniversitesi'nin Li-Fi ile ilgili çalışmalarını duyurmuştuk. (İlgili haber için tıklayın.) Henüz çalışmaları devam eden Li-Fi internet bağlantısı teknolojisi ilerleyen yıllarda adından daha yoğun olarak söz ettirecek gibi görünüyor. İngilizce  Light Fidelity'nin kısaltılmışı olan Li-Fi, İskoçya Edinburgh Üniversitesi'nden Prof. Harald Haas tarafından icat edilmiştir. Görünür ışık iletimi kullanılan Li-Fi teknolojisi ile, Wi-Fi'den yaklaşık olarak 100 kat daha hızlı veri iletimi sağlanabileceği laboratuvar ortamında yapılan testler ile ıspatlanmıştır. Dejavantajlarından biri, Wi-Fi bağlantısı duvarın ötesine sinyal gönderebilirken, Li-Fi internet bağlantısında ışık engellendiği zaman iletişim kesilmektedir. Bu da aslında Li-Fi'nin temel çalışma prensibinden kaynaklanır.Li-Fi bağlantısı, led ampüllere yerleştirilen vericilerle interneti ışık üzerinden kullanıcıya ulaştırma esasıyla çalışır. Yani Li-Fi radyo dalgaları yerine ışığı kullanarak veri iletimi sağlıyor. Li-Fi üzerine çalışmalar yürüten bilim insanları, 1 W'lık LED ampul ile 4 bilgisayarın yüksek hızda internete bağlanabileceğini söylüyor. Teknoloji tam olarak şekillendirildiğinde, Wi-Fi bağlantısından çok daha hızlı ve ucuz olacağı söylenen Li-Fi internet bağlantısı ile ilgili çalışmalar devam etse de şu anda herhangi bir yerde uygulaması bulunmuyor. Bu teknoloji şimdilik sadece laboratuvarlarda görünse de, yakın bir zamanda çalışmaların tamamlanacağı düşünülüyor. 

Li-Fi teknolojisini avantajlı yapan bir diğer etken ise sahip olacağı kapasite. Wi-Fi spektrumları artık neredeyse dolma noktasına gelmişken, Li-Fi'de böyle bir durumun yaşanması çok daha zor. Çünkü görünür ışık spektrumu, radyo dalgaları spektrumundan 10,000 kat daha geniş.

Avantajlarından bir diğeri, sinyallerin karışma ihtimalinin bulunmaması. Özellikle havaalanı, otobüs terminali, restorant ve hastaneler gibi kamusal alanlarda Li-Fi Wi-Fi'ye göre çok daha kullanışlı olacak. 

Li-Fi'nin dezavantajı olarak söylenen şimdilik tek unsur ise ışığın kesilmesi halinde bağlantının da kesilmesi. Yani Li-Fi'nin bağlı olduğu ledle aranıza bir duvar bile girmesi halinde internet erişiminiz kesilecek çünkü Li-Fi, iletim için ışığın sürekliliğine ihtiyaç duyuyor. Elbette bu durum, Li-Fi'nin daha güvenli olduğu yorumlarını da beraberinde getiriyor. 

Önümüzdeki yıllarda her yanımızdaki lambaların internet sağlayıcısı durumuna gelmesi oldukça mümkün görünüyor. Li-Fi teknolojisinin tamamlanıp piyasaya sürülmesinin ise üç-dört yılı bulabileceği söyleniyor.

Etiketler: Wi-Fi'ye alternatif, Li-Fi nedir, li-fi nasıl çalışır, li-fi, ışıkla internet, lifi teknolojisi, li-fi avantajları, li-fi dezavantajları, li-fi internet bağlantısı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap