Linus Torvalds Kimdir? Linus Torvalds'ın Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Linus Torvalds Kimdir? Linus Torvalds'ın Hayatı
Linus Torvalds Kimdir? Linus Torvalds'ın Hayatı

20.yüzyılın, bilgisayar alanındaki önemli isimlerinden biri olan Linus Torvalds kimdir? İşte Linus Torvalds'ın hayatı...

Linus Torvalds Kimdir? Linus Torvalds'ın Hayatı

28 Aralık 1969 tarihinde Finlandiya'da doğan ve Linux adlı işletim sisteminin kurucusu olan Linus Torvalds, henüz 12 yaşındayken Helsinki Üniversitesi'nde iktisat profesörü olan büyük babasına yardım etmek amacıyla kağıt üzerinde bulunan yazılım kodlarını bilgisayara geçiriyordu. Böyle ufak çalışmalarla kendini geliştiren Linus Torvalds, kısa bir süre sonra kendi yazılımlarını yazmaya başladı.Gazeteci bir ailenin oğlu olan Linus Torvalds, 1988 yılında Helsinki Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümüne başladı. Okulun 2. yılında eğitimine ara verdi ve teğmen rütbesi ile balistik hesaplama ofisinde askerlik görevini yapmaya başladı.

Askerlik görevini tamamladıktan sonra üniversiteye geri döndü ve Intel-80386 işlemciye sahip IBM markalı bir bilgisayar satın aldı. Aldığı bilgisayarın işletim sisteminin beğenmediği özelliklerini geliştirmek için çalışmalara başladı. Bu yaptığı çalışmalar Linux çekirdeği olarak adlandırılmaktadır.

1996 yılında Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Transmeta şirketinin kendisine yapmış olduğu iş teklifini kabul etti. 2004 yılında Linux Vakfında çalışmak üzere Transmeta şirketinden ayrılarak Amerika'nın Oregon eyaletine yerleşti.

Evli ve 3 çocuk babası olan Linus Torvalds, 2012 yılında Milenyum Teknoloji Ödülü'ne layık görüldü.

Linux Nedir?

17 Eylül 1991 tarihinde yayınlanan Linux, kullanıcılara ücretsiz olarak sunulan açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. Açık kaynak kodlu işletim sistemlerinde, yazılım kodlarını görebilir, inceleyebilir ve hatta kodlar üzerinde beğenmediğiniz yerleri değiştirebilirsiniz.

Etiketler: linus torvalds kimdir, linus torvalds hayatı, açık kaynak kodlu işletim sistemi, linux nedir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap