Linux Ubuntu İçin Yeni Yamalar Yayınladı


Teknonce > Teknoloji > Linux Ubuntu İçin Yeni Yamalar Yayınladı
Linux Ubuntu İçin Yeni Yamalar Yayınladı

Dünyanın önde gelen teknoloji geliştiricilerinden olan Linux Ubuntu işletim sistemi için yeni yamalar yayınladı. Saldırganlara karşı ve çökme sorunlarına karşı önlem olacak yeni yamalar yayınlandı ve kullanıcılarla buluştu.

Kötü niyetli DNS kullanımı ve sonrasında karşılaşabileceğiniz TCP üzerinden zararlı kod yürütülmesine neden olabilecek bir açığın kapatılması üzerine geliştirildiler. Linux tarafından ücretsiz dağıtılan ve kullanımı teşvik edilen Ubuntu için bu olumlu bir gelişme olarak görünüyor. Bu gelişmeler Ubuntu'nun 233. sürümü ve sonrasına etki edecek şekilde yayınlanacak.Linux'un yazılım ve elektrik mühendisi olan Chris Coulson'un dediklerine göre TCP yüküyle erişilen ve hata alana kadar veri yazabilen kötü niyetli programların geliştirilmesi mümkün. Yeni yamalardaki amaç da bunun önüne geçmek ve Ubuntu'nun güvenliğini bu açıdan sağlamak. Genel olarak büyük önemi olan güvenli işletim sistemi fikrine yönelik bir hamle olan bu yamaların Linux'e olan güveni artıracağa benziyor. Aynı zamanda bu yamanın Linux tabanlı diğer bütün dağtımlara da etki edebileceği söyleniyor. 

Diğer taraftan da Debian işletim sistemi için yapılan açıklamalar Chris Coulson'un bahsettiği tehlikenin Debian kullanıcıları için sadece küçük bir problem olduğu Debian Strech kullanıcıları için sorunun sistemin devre dışı bırakılarak problem teşkil etmediği söyleniyor. Debian'ın 'sid' ve 'buster' konularını değerlendirerek gerekli önlemleri zaten daha önceden almış olduğu belirtiyor. Ancak durumun sistem dışı olarak anılması Ubuntu'nun bu konuyu sınır dışı bırakmadan geçerli bir güvenlik duvarı , güvenli veri ortamı oluşturmayı hedeflemesi asıl hedef olabilir. Bu konudaki çalışmaların ilerleyen günlerde nasıl sonuçlar verebileceğini göreceğiz. 

Son zamanlarda gelişen ve fazlalaşan işletim sistemlerine dair bu tür haberler alıyor olmamızın iyi ve kötü yönleri olabilir. Bir taraftan artık yavaş yavaş işletim sistemi gibi önemli ürünlerin teknoloji devlerinin tekellerinden uzaklaşıyor olması ve seçeneklerimizin artması. Bununla birlikte ihtiyaçlarımız tam manasıyla karşılayan veya karşılamaya yönelik ürünler bulabilmemiz. Devamında ise bireysel çalışmalarımızın da en verimli şekilde devam etmesi. Olumsuz olarak ise işletim sistemi konusunda bir skalanın oluşması ve hangisinin güvenli yazılım olacağına karar verme sürecinin zorlanmasıyla beraber doğru seçimlerden uzak kalabilmek. Bunun sebebi de ekonomik yönleri dolayısıyla ve ulaşılabilirlik açısından bazı seçeneklerden mahrum kalmak olabilir. 

Bu gibi gelişmelerin internet, teknoloji hayatına ne gibi etkilerde bulunduğunu görmek ve değerlendirmek kullanıcılar açısından önemli bir süreç. Her bilgisayar kullanıcısının hedefi güvenli, kötü niyetli yazılımların uzak olduğu bir platformda aktif olabilmektir. Bu istek doğrultusunda çalışmalar devam etmekle birlikte zararlı yazılımların da sürekli geliştiğinin bilincinde olmakta fayda var. Bizlere sunulan standar güvenlik seçeneklerinin yanı sıra kendinizin de bazı önlemler almak konusunda dikkatli olmanız gerektiğini unutmayın.

Etiketler: Linux, linux ubuntu, linux debian, sid, buster, linux yeni yama, ubuntu dağıtımı yama, ubuntu güvenlik, debian ubuntu, ubuntu güncelleme

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap