LOL Tanıtım


Teknonce > Oyun > LOL Tanıtım
LOL Tanıtım

LOL bu günlerin en çok oynanan oyunlarının başında geliyor. Peki LOL nasıl bi oyundur ve nasıl oynanır?

Günümüzde durdurulamaz bir hız ile büyüyen piyasa var. 2016 yılında en çok paranın döndüğü piyasadan bahsediyoruz; yani bilgisayar oyunlarından. Dünya üzerinde milyonlarca kişi tarafından binlerce oyun günlük bir ritüel gibi oynanmaktadır. Ülkemiz de dahil olmak üzere dünya üzerinde en çok oynanan oyundan bahsedeceğiz sizlere. Tabi şu an çoğunuz adını aklınıza getirdiniz bile. Evet bildiniz: League Of Legends!Nedir bu League Of Legends? Neden bu kadar çok oyuncuya sahip? Türkçe adı ile efsaneler ligi olan bu oyun bir bakıma bir oyun türü olan Moba (Multiplayer Online Battle Arena – Çok oyunculu internet üzerinden savaş arenası) tarzını dünyaya tanıtan oyundur. Daha önce yok muydu moba oyunları? Tabi ki vardı Dota, Wow gibi oyunlar vardı daha önce.

Peki niye bu oyunlar değil de Lol bu kadar fazla oyuncuya erişti? Çünkü kendi tarzındaki diğer örneklerine göre daha kolay anlaşılır bir ara yüz,  daha kolay çözülebilen bir oyun mekaniği ve insanları durmadan yarıştıran bir sistem getirdiler. Asla oyuna para yatırarak diğer oyunculardan güçlü bir hale gelemiyorsunuz. İlk defa Lol’de kullanılan Oyun’a Giriş’te size fazladan güç kazandıran rün ve kabiliyet sistemi de ilk başlarda oyuncuların bu rün ve kabiliyetlerini yükseltmek için daha fazla oyun oynamasına yol açtı. Oyuncular oyunu daha çok oynayacak, daha çok oynadıkça oyun parası biriktirecek ve bu para ile rün ve kabiliyetler alarak bu güçlere sahip olacaklardı.

Güzel oyunmuş ancak ben geç kaldım sanırım yıllardır oynuyorlar çok ileridedir herkes ben yetişemem sanırım onlara. İşte Lol’ün çok oynanmasının başka bir sebebi sınırsız bir yükselme olmadığı, en fazla çıkabileceğin seviye ve lig belli olduğu için yeteneğine göre oyunda hak ettiğin yeri alabilirsin.

Lol Nasıl Oynanır?

Oyunun oynanışına gelecek olursak; League of legends 5v5 oynanan bir oyundur. Yetenek ve zevkine göre seçtiğin şampiyon ile oyunu oynarsın. Lol’ün bu kadar oynanmasının başka bir sebebi ise oynadığın oyunda ne kadar iyi ya da kötü oynadığın başka bir oyuna etki etmez yani her oyuna en baştan ve eşit düzeyde başlarsın. Oyunu oynamaya başladıktan sonra kendine bir rol seçer ve o role göre şampiyonunu alıp koridora gidersin.

Koridorda gelen rakip minyonları öldürerek altın kazanmaya çalışıyoruz. Bu biriktirdiğimiz altınlar ile merkez üsde bulunan marketten şampiyonumuza göre eşyalar alarak güçleniyoruz. League of legends oyununda şu an mevcut 3 harita kullanılmaktadır. Bunların en çok ve dereceli oyunlarda kullanılan haritası sihirdar vadisidir. Sihirdar vadisi üst, orta ve alt olmak üzere 3 koridor ve orman bölgesinden oluşmaktadır.  Mesela şu anki mevcut oynanışta üst koridorda genelde üzerinde hasar tutabilecek, zor ölen zor öldüren tank şampiyonlar ile oynanıyor.

Orman bölgesine geldiğimizde ise durum biraz karışık. Ormana alacağınız şampiyonu takımınız ve karşı takıma bakarak seçersiniz. Yani tank mı olacak, savaşçı mı yoksa büyücü mü bunlar size kalmış. Orta koridorda genel olarak büyücü şampiyonların oynandığı görülüyor. Bu büyücü şampiyonlar yeteneklerini kullanarak rakibe hasar verirler. Alt koridora indiğimizde ise 2 kişinin oynadığı bir koridor ile karşılaşırız. Bu 2 kişiden önemli olanı nişancıdır. Nişancılar uzak mesafeden vurarak hasar verdiği için önemli bir roldür. Fazla hasar verir fazla hasar alırsınız. İşte bu yüzden de koridorda sizi koruyacak biri lazımdır. Bu rol ise destek rolüdür. Destek rolü yine kişiye ve takıma göre değişken olup tank, büyücü veya kalkanlar ve can vererek tam bir destek olan şampiyonları seçerek oynanır. Amacınız nişancınızı karşı takımdan korumaktır çünkü  takım savaşlarında ilk hedef sürekli uzaktan hasar verebilen nişancılardır. Bu yüzden savaşçılar araya girip, suikastçiler veya büyücüler ise bir şekilde yetenekleri ile nişancınızı avlamaya çalışacaklardır.

Etiketler: lol nedir, lol nasıl oynanır

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap