Louis Pasteur Kimdir ve Neyi Bulmuştur? Louis Pasteur'ün Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Louis Pasteur Kimdir ve Neyi Bulmuştur? Louis Pasteur'ün Hayatı ve Buluşları
Louis Pasteur Kimdir ve Neyi Bulmuştur? Louis Pasteur'ün Hayatı ve Buluşları

Bilim tarihinin önemli isimlerinden Louis Pasteur kimdir ve neyi bulmuştur? Pasteur hangi alanlarda çalışma yapmıştır ve buluşları nelerdir? İşte kısaca Louis Pasteur'ün hayatı.

Louis Pasteur Kimdir? Louis Pasteur'ün Hayatı

27 Aralık 1822'de Fransa'nın Dole kendinde hayata gözlerini açan Louis Pasteur, Fransız devriminden sonra özgürlüğüne kavuşan bir kölenin torunu ve Napolyon'un ordusunda yer alan bir astsubayın oğludur. Eğitim hayatının başlarında çok da başarılı bir öğrenci değildi ve tek merakı resimle uğraşmaktı. Louis Pasteur hayatı boyunca reim konusunda başarılı olmuştur. Tabloları hala Pasteur Enstitüsü'nde sergilenmektedir.Hocaları öğretmen olması yönünde teşvik etse de kendisi eğitim hayatına ara verip bilimsel çalışmalar yapmaya başladı. Bu dönemde ilgi alanı ise kristallerdi. 

1846 yılında École Normale Supérieure'de fen fakültesini tamamlayan Louis Pasteur, ertesi yıl fizik ve kimya alanlarında doktorasını verdi. Bu arada izomerlik, kristal yapı ve optik etkinlik alanlarında yaptığı çalışmalardan dolayı Pasteur'ün adı bilim çevrelerinde daha sık anılmaya başlandı. 

1848 yılında Strasbourg Fen Fakültesi'nde yardımcı kimya profesörü olarak çalışmaya başladı. 29 Mayıs 1849'da Strasbourg'da tanıştığı Marie Laurent ile evlendi. 1854'te ise Lille Fen Fakültesi'nde kimya profesörlüğüne yükselmeyi başardı. Evliliğinden 4 çocuğu olan Pasteur'un 3 çocuğu tifo ve benzeri hastalıklardan hayatını kaybetti.

Diğer oğulları ise 1871'de Almanlara esir düştü. Louis Pasteur bölgeye gidip oğlunu bulduğunda ağır yaralıydı. Bundan dolayı Pasteur Almanları hiçbir zaman affetmemiş ve sonradan bilimsel çalışmaları için Alman hükümetinin vereceği ödülü de reddetmiştir.

1871 yılına gelindiğinde Pasteur Normale'de bir araştırma laboratuvarının yöneticisi oldu. Pasteur'ün bu laboratuvardaki çalışmaları bilim tarihinde önemli bir yer edinmesini sağladı. Bu laboratuvarda şarbon, tavuk kolerası, kuduz, bağışıklık sistemi ve aşı hazırlama teknikleri üzerinde çalışmalar yaptı. Çalışmaları başarılı olunca 1887 yılında Pasteur Enstitüsü'nü kurdu.

Louis Pasteur, 28 Eylül 1895'te Saint-Cloud kentinde hayatını kaybetti.

Pasteur Hangi Alanlarda Çalışma Yapmıştır ve Buluşları Nelerdir?

Mikrobiyolog ve kimyager olan Louis Pasteur'ün bilim tarihinde en çok anılan çalışması, kuduz aşısını bulmasıdır.  Pasteur, Pierre Paul Émile Roux ile yürüttüğü çalışmaların ardından aşı yöntemi geliştirmeyi başardı. Aşı önce tavşanlar, ardından köpekler üzerinde denendi.  6 Temmuz 1885'te bir köpek tarafından ısırılmış ve kuduz olmuş 9 yaşındaki Joseph Meister'a aşıyı uyguladığında ise aşının insanlarda da başarılı olduğu ortaya çıktı. 3 ay sonra ise aşının işe yaradığı kesin bir şekilde anlaşıldı. Bu deneme ilk başlarında, doktor olmadığı için, özellikle tıpçılardan tepki alsa da, sonradan Louis Pasteur bu başarısından dolayı Fransa'da kahraman ilan edildi.

Bunun haricinde Pasteur'ün bir diğer önemli buluşu da mayalanma ve bulaşıcı hastalıklara mikroorganizmaların neden olduğunu kanıtlamasıdır. Bu alanda, kendiliğinden türeme teorisini çürüttü. Mayalanabilir sıvıların bozulmadan saklanabilmelerini sağlayan ve "pastörizasyon" adı verilen yönteminin gelişmesini sağladı. 

İslam coğrafyasındaki önemli tıpçılardan İbn-i Sina'nın çalışmaları için tıklayın.

Etiketler: pasteur kimdir, pasteur hayatı, pasteur çalışmaları, pasteur buluş

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Derin
    28.09.2019 08:06

    Daha çok bilgi ekle

Yorum Yap