Marie Curie (Madam Curie) Kimdir? Marie Curie'nin Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Marie Curie (Madam Curie) Kimdir? Marie Curie'nin Hayatı ve Buluşları
Marie Curie (Madam Curie) Kimdir? Marie Curie'nin Hayatı ve Buluşları

Bilim tarihinin önemli isimlerinden Madam Curie ya da Marie Curie kimdir? Madam Curie olarak da anılan Marie Curie'nin buluşları nelerdir? İşte kısaca Marie Curie'nin hayatı...

Marie Curie Kimdir? Marie Curie'nin Kısaca Hayatı

Doğum adı Maria Salomea Skłodowska olan Marie Curie 7 Kasım 1867 tarihinde Polonya'nın Varşova şehrinde hayata gözlerini açtı. Babası öğretmen, annesi yatılı yurt müdürüydü. O dönemde Rus hakimiyetinde olan bölgede kız çocuklarının eğitim alması yasaktı. Bunun için yurtdışına çıkmaları gerekiyordu. Kardeşi Bronya ve kendisi çalışıp biriktirdikleri parayla, kardeşi Bronya 1885'te Sorbonne'da tıp eğitimi almaya başladı. Ardından da kardeşinin desteğiyle Marie de matematik ve fizik eğitimine başladı. Bu arada da Varşova'da Endüstri ve Tarım Müzesi adı altında gizlice eğitim veren okulda eğitim aldı.  3 Kasım 1891'de başladığı fizik eğitimini sınıf birinciliğiyle tamamlamayı başardı. 1894 yılında ise matematik bölümünü bitirerek ikinci diplomasını aldı. Temmuz 1895'te  piezoelektriğin kaşifi Pierre Curie ile evlendi. 1896'da hayali olan öğretmenlik diplomasını aldı. Eylül 1897'de kızı Irene'in doğmasıyla çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. 1898 başlarında çalışmalarına tekrar başladı.

1904 yılında doktorasını veren Marie Curie,  Fransa'da ileri bilim alanında doktora alan ilk kadın ünvanıyla adını tarihe yazdırdı. Buna yakın bir zamanda da radyoaktivite alanındaki çalışmalarından dolayı, kocası Pierre Curie ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü'nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

1904'te bu başarıları takiben Pierre Curie Sorbonne'da öğretmenliğe başladı. Aynı yıl ikinci kızları Eve hayata gözlerini açtı. Ancak Curie ailesi çalışma ve araştırmalarından sonra radyasyondan kaynaklı rahatsızlıklar yaşamaya başladı.

19 Nisan 1906'da Marie Curie'nin eşi Pierre Curie bir at arabası çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kocasının görevini sürdüren Marie Curie, 1908'de Sorbonne'daki ilk kadın profesör oldu. 1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden ötürü Nobel Kimya Ödülü'nü aldı. Marie Curie hala 2 nobel ödülüne sahip tek kadın bilim insanıdır.

1914'te Paris Üniversitesi'nde Radyum Enstitüsü kuruldu ve Marie Curie burada ilk müdür olarak göreve başladı. 1934'te Fransa'nın Savoy kentinde kan kanserinden hayatını kaybetti. Hastalanması yoğun radyasyona maruz kalmasına bağlandığı için "bilim uğruna ölen kadın" olarak da anılır. Madam Curie'nin not defteri bile o kadar radyasyona maruz kalmıştır ki incelemek isteyenler bu defteri koruma olmadan inceleyemezler.

Marie Curie Neyi Buldu? Madam Curie ya da Marie Curie'nin Buluşları

Marie Curie polonyum ve radyum elementlerini bulan bilim insanıdır. Polonyum, keşfedilen ilk radyoaktif elementtir. Radyumu bulmalarının ardından sanayi çevreleri bu buluşu değerlendirmek için isteseler de Curie çifti bunu reddetti. 

Birinci Dünya Savaşı sırasında cephedeki cerrah ve doktorlara yardımcı olmak için çatışma bölgeleri için mobil radyografi üniteleri tedarik etti. Bu üniteler yöre insanları arasında Petites Curies olarak anılıyordu. 1915'te enfeksiyon kapmış dokunun sterilize edilmesi için sonrasında Radon olarak tanımlanacak radyoaktif gaz içeren bir iğne üretti. Bu iğneden milyonlarca asker faydalandı. 

Marie Curie buluşlarından dolayı aşağıdaki ödüllere layık görülmüştür: 

1903 - Nobel Fizik Ödülü

1903 - İngiliz Kraliyet Birliği'nden Davy madalyası

1911 - Nobel Kimya Ödülü

1921 - Marie Curie'nin bilime katkılarından dolayı başkan Warren Harding'ten 1 gram radyum

20. yüzyılın en önemli fizikçilerinden olan Albert Einstein'ın hayatı için tıklayın.

Etiketler: marie curie hayatı, marie curie kimdir, marie curie buluşları, marie curie neyi buldu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Gizem
    28.01.2021 17:00

    Marie Curie'nin okunuşu Madam Curie değil.Marie Curie'nin okunuşu Meri Küri

Yorum Yap