Mark Zuckerberg İfade Verdi


Teknonce > Teknoloji > Mark Zuckerberg İfade Verdi
Mark Zuckerberg İfade Verdi

Facebook'un kurucusu ve CEO'su olan Mark Zuckerberg, kullanıcı bilgilerinin izinsiz paylaşılmasıyla ilgili ABD Senatosunda ifade verdi. Ayrıntılar haberimizde...

Facebook, yaklaşık 90 milyon kullanıcının kişisel bilgilerini izinsiz bir şekilde Cambridge Analytica şirketi ile paylaşmıştı. Bundan dolayı birçok kurum ve kişi Facebook hesaplarını kapatarak, bu duruma tepki gösterdi. Mark Zuckerberg, senatodaki ifadesine özür dileyerek başladı ve "Bu araçların zarar verme amaçlı da kullanılabilmesine engel olmak için yeterince çaba göstermediğimiz açık. Bu yalan haber, seçimlere dış müdahale, nefret söylemi ve program geliştiricileri ile veri gizliliği için de geçerli" dedi. Zuckerberg, sosyal medya platformunun sorumluluklarını yeterince yerine getiremediğini söyleyerek "Bu büyük bir hataydı, benim hatamdı özür dilerim." şeklinde açıklama yaptı.

Mark Zuckerberg ayrıca, seçimlere dış müdahale olayını tespit etmekte geç kaldıklarını belirtip şirketin yalnızca geleneksel siber saldırılara karşı hazırlıklı olduklarını söyledi. "Rusya'yla silahlanma yarışındayız" diyen Zuckerberg, ABD seçimlerine Rusya'nın müdahalesini soruşturan özel yetkili savcıyla da işbirliği yaptıklarını belirtti.

Facebook kurucusu Kongre'de, kullanıcı verilerini usulsüz kullanan danışmanlık şirketi Cambridge Analytica ile yaşananların ayrıntılarını incelediklerini ve kullanıcıları veri paylaşımı konusunda uyardıklarını söyledi. Kongre'de senatörlerin sorularını yanıtlayan Mark Zuckerberg, kullanıcı verilerini toplayan uygulamayı kaldırdıklarını ve hem uygulamadan hem de Cambridge Analytica'dan verileri silmeleri talebinde bulunduklarını yineledi. Mark Zuckerberg ifadesinde, "Bize sildiklerini söylediler. Onlara inanmak açıkça bir hataydı, bunu takip etmeliydik ve denetlemeliydik. Bu hatayı bir daha yapmayacağız" şeklinde açıklama yaptı.

Bugün Mark Zuckerberg ABD Senatosunda ifade verirken aynı anda Operation Faceblock isimli boykot başlatıldı (İlgili haber için tıklayın.). Birçok kullanıcı gün boyu sosyal medya hesaplarına giriş yapmayarak şirkete büyük bir mesaj verdi.

Etiketler: mark zuckerberg, mark zurckerberg ifade

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap