Mark Zuckerberg Kimdir? Mark Zuckerberg'in Kısaca Hayatı


Teknonce > Teknoloji > Mark Zuckerberg Kimdir? Mark Zuckerberg'in Kısaca Hayatı
Mark Zuckerberg Kimdir? Mark Zuckerberg'in Kısaca Hayatı

21.yüzyılın en önemli girişimcilerinden sayılan ve Facebook'un kurucusu olan Mark Zuckerberg kimdir? İşte Mark Zuckerberg'in kısaca hayatı...


Mark Zuckerberg Kimdir? Mark Zuckerberg'in Kısaca Hayatı

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984'te Amerika'nın New York eyaletininin White Plains şehrinde dünyaya geldi. Babası bir diş hekimi annesi ise psikiyatristtir. Zuckerberg, lisedeki başarılı çalışmalarıyla Microsoft'un dikkatini çekmeyi başardı. Teknoloji devi şirket genç adama bir iş teklifinde bulundu fakat Zuckerberg bu iş teklifini reddederek Harvard Üniversitesi bilgisayar bilimi bölümüne başladı. Üniversitenin ilk yılında, Harvard'ın en yakışıklı erkekleri ve en güzel kızlarının seçildiği "facemash" isimli siteyi kurdu.Mark Zuckerberg, öğrencilerin fotoğraflarını bulabilmek için okulun veritabanını hackledi ve bundan dolayı disiplin cezası aldı. Bu cezadan sonra da okulu bıraktı. Genç adamın bundan sonraki amacı Harvard'lı öğrencileri internet ortamında buluşturabilmekti. Bu amacını gerçekleştirmek için Facebook'u kurdu. Beklenmedik bir hızla yayılmaya başlayan sosyal medya platformu 2012 yılı itibariyle 1 milyar aktif kullanıcıya erişti. Günümüzde Facebook'un aktif kullanıcı sayısı 2 milyardan fazla.


Bu hızlı yükselişin ardından Facebook tüm Dünya'da tanınan bir marka haline geldi. Şirket 25 Şubat 2012'de %12'lik hisseyi halka arz etme kararı aldı. Bu karardan sonra NASDAQ'a (teknoloji borsası) giren şirketin değeri 104 milyar $'dı. Hisseler, halka arz edildikten 3 gün sonra şirketin değeri 19 milyar $ azalarak 84 milyar $'a düşmüştür. Ancak bu kısa süreli düşüş, Mark Zuckerberg'i hedeflerinden döndürmeye yetmedi.

Mark Zuckerberg'in son verilere göre toplam serveti ise yaklaşık 52 milyar $'dır. Zuckerberg, bu servetiyle Dünya'nın en zengin 6. insanı oldu.

19 Mayıs 2012 tarihinde 9 senelik sevgilisi olan Çin asıllı Priscilla Chan ile evlenmiş ve bu eşinden bir kız çocuğu olmuştur.

Etiketler: mark zuckerberg kimdir, mark zuckerberg hayatı kısaca, mark zuckerberg eşi, mark zuckerberg serveti

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(2)

 1. neslihan kirkmaz
  06.10.2018 21:12

  süper bir hayat

  Elif Purçak
  12.02.2018 15:39

  Çok güzel

Yorum Yap