Mars Simülasyonunda Kaza Yaşandı


Teknonce > Astronomi > Mars Simülasyonunda Kaza Yaşandı
Mars Simülasyonunda Kaza Yaşandı

NASA destekli projelerden biri olan ve Mars'a yerleşecek bilim insanlarının eğitildiği simülasyonda kaza yaşandı. Yapılan açıklamaya göre, kazada yaralananlar var!

Daha önce sizlere duyurduğumuz gibi NASA, Mars'a göndereceği bilim insanları için Dünya yüzeyinde bir simülasyon hazırlamıştı. (İlgili haber için tıklayın.) Simülasyonun içindeki bilim insanlarına hazırlanmaları için neredeyse Mars koşullarıyla neredeyse birebir uyumlu bir merkez hazırlandı. Uzun bir süredir bu simülasyonda yaşayan, çalışma ve hazırlıklarını sürdüren bilim insanlarından kötü bir haber geldi.19 Şubat sabahı simülasyonda gerçekleşen bir kazadan sonra bilim insanlarının hastaneye kaldırıldıkları açıklandı. Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hawaii Üniversitesi'nden Dan Meisenzahl, kazaya ilişkin çok fazla ayrıntı veremeyeceklerini, çalışma ve araştırmaların sürdüğünü kaydetti. Meisenzahl, simülasyondaki testler boyunca böyle bir durumun ilk defa yaşandığını vurguladı. Bilim insanlarının sağlık durumlarının ciddiyetine ilişkin de herhangi bir açıklama yapılmadı.

Kazadan yara almadan kurtulan 3 bilim insanı, güvenlik protokolleri gereği, simülasyondan güvenli bir şekilde tahliye edildi ve proje şimdilik askıya alındı. Çalışmaların, yaşanan kazanın soruşturması tamamlandıktan sonra sürdürüleceğini kaydeden yetkililer, yaralı olan mürettebat Hilo Tıp Merkezi'nde gözetim altına alındığını ve kısa süre içinde taburcu edildiklerini söyledi. Yaşanılan sorunun ne olduğu ve bilim insanlarının ne tür bir kazaya maruz kaldıkları da basınla paylaşılmadı.

HI-SEAS VI ekibi olarak anılan bu bilim insanlarından önce de bu simülasyonda başka bilim insanları çalışmalar yürütmüş ve bu tarz bir sorunla karşılaşılmamıştı. Üstelik kendilerinden önceki ekip 4 ay boyunca simülasyonda yaşamış ve Mars koşullarına dair birçok çalışma yürütmüşlerdi. HI-SEAS VI ekibi ise simülasyona girişinin 2. gününde tahliye edildi. Ekibin içinde Kore, Avustralya, Slovakya ve İskoçya'dan bilim insanları vardı.

Mars simülasyonu, Hawaii'deki Mauna Loa yanardağında 8.200 fit (2.500 metre) yükseklikte bulunuyor.

Etiketler: mars simülasyonu, nasa, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap