Mars'ın 2 Milyon Yıllık Volkanik Hareketleri


Teknonce > Astronomi > Mars'ın 2 Milyon Yıllık Volkanik Hareketleri
Mars'ın 2 Milyon Yıllık Volkanik Hareketleri

Güneş sistemindeki en büyük yanardağ olan Olimpos Mars'taki en eski yanardağ olmayabilir.

Yeni araştırmalar Mars'ta 2 milyar yıl ve daha öncesinden beri varolan yanardağlar olduğunu gösteriyor. 2012 yılında Cezayir'de bulunan bir meteor üzerinde yapılan çalışmalar konuyla ilgili yeni veriler sunuyor. Çalışmanın başındaki Houston Üniversitesi'nden Jeoloji profesörü Tom Lapen bulguların kızıl gezegenin (Mars) geçmişine ve geçmişindeki volkanik hareketlere ilişkin önemli ilerlemeler sağladığını söyledi. 

Cezayirde bulunan NWA 7635 isimli meteor parçası on bir farklı Mars meteoridiyle karşılaştırıldı. Kimyasal bileşimlerinin analizi, uzaya harcadıkları zamanın uzunluğunu, Dünya'da ne kadar süre geçtiklerini ve yaşlarını inceleyen çalışma ekibi bunların hepsinin aynı volkanik kaynaktan geldiğini ortaya çıkardı. 

Mars, Dünya'dan çok daha zayıf bir çekim kuvvetine sahiptir. Dolayısıyla Mars yüzeyine yeterince büyük bir meteor çarptığında, çarpmanın şiddetiyle etrafa saçılan parçaların bir kısmı uzay boşluğuna savrulur. Bu parçalardan bazıları Dünya'ya doğru ilerlerken Dünya'nın çekim gücünün etkisi altında kalır. Bu parçaların da bazıları atmosferde yanıp parçalanırken bazıları daha az hasarla da olsa yeryüzüne düşer. NWA 7635 isimli meteor parçasının yaklaşık bir milyon yıl önce Mars'taki benzer bir kaynaktan, bir volkanik merzkezden fırlayıp Dünya'ya geldiği ise ıspatlandı. 

 

        Görsel: Mohammed Hmani

 

 

Bu meteor parçalarının yaşlarına bakıldığında ise NWA 7635 meteorunun diğerlerinden daha eski olduğu görüldü. Diğer on bir parçanın yaşları 327 milyon ile 600 milyon yıl arasında değişirken NWA 7635 2.4 milyon yıl yaşında. Bu da NWA 7635'in Güneş Sistemindeki en eski volkanik faaliyetlerden birinin sonucunda ortaya çıktığını gösteriyor. 

Mars'taki volkanik faaliyetleri araştırmanın Mars'ın geçmişine dair önemli bilgiler sunduğunu belirten Lapen bir zamanlar Mars'ta yaşam varsa volkanik faaliyetlerle son bulmuş olabileceğini ve Dünya'nın da geleceğinin buna benzer olabileceğini belirtti. 

Güneş sisteminin geçmişine bakıldığında Dünya'ya benzer bir geçmişe sahip bir gezegen olma ihtimali en yüksek olanı Mars. Bundan dolayı Mars'tan elde edilen her materyalin özenle incelenmesi gerektiğinen inanan uzman ekip çalışmalarının da bu yönde devam edeceğini dile getirdi.

Etiketler: güneş sistemi, mars, olimpos yanardağı, jeoloji, meteroid, dünya

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap