Mavi Balina Türkiye'den Bir Can Daha Aldı!


Teknonce > Oyun > Mavi Balina Türkiye'den Bir Can Daha Aldı!
Mavi Balina Türkiye'den Bir Can Daha Aldı!

Dünya genelinde birçok kişinin ölümüne sebep olan Mavi Balina (Blue Whale) oyunu Türkiye'den bir can daha aldı. Ayrıntılar haberimizde...

Daha önce sizlere Mavi Balina oyunuyla ilgili ayrıntılı bilgi vermiştik. Oyunun oynanışı, oyuna katılmak için yapılanlar ve oyun sırasında karşılaşılabilecek durumları o haberimizde ele almıştık. (İlgili haber için tıklayın.) Mavi Balina oyunu yüzünden Türkiye'de yaklaşık 1 sene önce Ahmet P. isimli genç intihar etmişti. (İlgili haber için tıklayın.) Oyunun etkilerinin bittiği düşünülürken Mavi Balina oyunu dün Türkiye'den bir can daha aldı.Olay, 2 Nisan günü saat 14.00 sıralarında Van'ın Tuşba İlçesi'nde meydana geldi. Tuşba'ya bağlı Akköprü Mahallesi'nde yaşayan 14-15 yaşlarındaki 5 kız çocuğu piknik yapmak amacıyla Akköprü Tepesi'ne çıktı. Çocuklardan Sevda E. tepeden atlayarak intihar etti. Çocukların haber vermesi üzerine aileler durumu polise bildirdi ve çocukların yakınları ile emniyet güçleri olay yerine giderek diğer çocukları oradan uzaklaştırdı.

Van Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdurrahman Çohaz soruşturma kapsamında, kurtarılan çocukların görevliler eşliğinde Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesine götürüldüğünü ve ifadelerinin alındığını belirtti. Yaşanan olayın ardından emniyet ve savcılık tarafından yapılan araştırmalar sonucunda genç kızın intihar etme sebebinin Mavi Balina oyunu olduğu ortaya çıktı. Abdurrahman Çohaz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Vefat eden kız çocuğu bugün toprağa verilmiştir. Ülkemizde zaman zaman meydana gelen bu üzücü olayların önüne geçmek için ailelerin çocuklarına sahip çıkarak, dünya ve dini eğitimlerini yaptırmaları, medyadaki sakıncalı sitelerden ve bu tür oyunlardan uzak durmalarını sağlamaktır."

Valilik, aynı eylemi gerçekleştirme ihtimali bulunan çocukların olup olmadığının tespiti için polis helikopteriyle çalışmalar başlatıldığını belirtti. Valilik tarafından "Tahkikatı derinleştiren Çocuk Şube Müdürlüğü görevlileri, aynı oyunu oynayan 7 çocuğu tespit ederek istenmeyen olası vakaların oluşumunu engelledi. Konu hakkında uzman görevlilerden de faydalanarak çocukların korunma altına alınması için gerekli tüm kurumlar harekete geçirildi. Benzeri üzücü hadiselerin yaşanmaması için ailelere önemli görevler düşüyor. Çocukların davranışlarında farklılıklar, anormal davranışlar, yalnız kalma isteklerini gören ailelerin zaman geçirmeden Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi görevlileriyle iletişime geçmeleri önem taşımaktadır." şeklinde açıklama yapıldı.

İntihar eden genç kızın elinde ölüm tarihinin yazması olayın en dikkat çeken yönü oldu. Sevda E.'nin abisi Haluk E. kardeşinin evde hiçbir farklı davranışı olmadığını, evlerinde telefon ve internet olmadığını, sadece annelerinin tuşlu bir telefonu olduğunu belirtti. Kardeşinin Mavi Balina oyunu yüzünden intihar ettiğini duyan Haluk E. buna inanmadım ve hala inanmıyorum dedi. 

Mavi Balina oyununun başka canlar almadan durdurulmasını temenni ediyoruz.

Etiketler: mavi balina, mavi balina oyunu, blue whale

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap