Mavi Balinalar Neden Bu Kadar Büyük


Teknonce > Bilim > Mavi Balinalar Neden Bu Kadar Büyük
Mavi Balinalar Neden Bu Kadar Büyük

Mavi balinalar şu anda Dünya üzerinde yaşayan en büyük canlılar. Gelişimlerinin nasıl bu boyutlara ulaştığı üzerine ise yeni bir teori geliştirildi. Neden olarak iklim değişiklikleri gösteriliyor.

Mavi balinalar (blue whale) sadece günümüzde yaşayan değil, aynı zamanda Dünya'da gelmiş geçmiş en büyük canlılar olarak biliniyor. Dinazorların yaşadığı dönemde varolmuş dev canlılar arasında bile bu balinaların büyüklüklerinde bir canlı yaşamadı. Mavi balinalar yaklaşık 100 feet uzunluğuna ve 191 ton ağırlığına kadar ulaşabilirler. Bu büyüklükleriyle de görenleri insan öncesi dönemlerde yaşamış devlerin arasında hissettiriyorlar. Yeni geliştirilen bir teoride mavi balinaların bu boyutlara ulaşmasının nedeni olarak iklim değişiklikleri gösterildi. Mavi Balinalar Krill Yiyorlar

Mavi balinalar denizlerdeki krill denilen kabuklu bir hayvanı yiyerek beslenirler. Bununla birlikte ısınan sular, bu kabuklu hayvanların daha çok üreyebilmesine imkan tanıyor. Stanford'da mavi balinalar üzerine çalışmalar yürüten bir laboratuara çalışan Jeffrey Goldbogen, yaşananlar için kesin bir zaman çizelgesi vermiyor. "Mavi balinalar yaklaşık 20 milyon yıl önce gelişti" diyor ve bundan sonra 10 ton ağırlığında bir hayvanın hızlı bir şekilde nasıl 100 tona kadar büyüyebildiğini araştırmaya başladıklarını söylüyor.

Goldbogen'in yürüttüğü çalışmalardan elde edilen sonuçlarla geliştirilen teoriye göre mavi balinaların yaşadığı bu değişim, 2.6 milyon yıl önce gerçekleşmiş olan buzul dönemin etkileri olabilir. Bu dönemde çekilen okyanus suları kendi içinde daha hızlı yer değiştirmeye başladı. Bu hızlı değişim dönemleri okyanusların kendini temizlemesi ve daha verimli bir hal almasına yol açtı. Bundan dolayı da bu dönemde krill denilen hayvan nüfusunda da ciddi bir artış oldu. Mavi balinaların bulundukları yerlerde de bu dönemde çeşitli besin krizleri çıksa da göç etmek durumunda kalan balinalar bu yoğun krill sürüleriyle beslenmeye başladılar. İşte yeni teoriye göre mavi balinalar bu dönemde hızlı bir mutasyon sürecine girdi. 

Bu çalışma bir kere daha, iklim değişikliklerinin doğa üzerinde ciddi ve büyük sonuçlar doğurabileceğini gösteriyor. İlerleyen zamanlarda bu teorinin doğrulanıp doğrulanmayacağı ve kabul edilebilirliği elbette açığa çıkacak. Ancak ne olursa olsun, iklim değişikliğinin geri dönülmez sonuçlar doğurabileceği gerçeği kitaplarda okunmaya devam edilecek.

Etiketler: mavi balina, blue whale, dev balina, balinalar neden büyük, krill, mavi balina mutasyon, buzul çağı, okyanus, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap