Max Planck Kimdir? Max Planck'ın Hayatı


Teknonce > Bilim > Max Planck Kimdir? Max Planck'ın Hayatı
Max Planck Kimdir? Max Planck'ın Hayatı

Nobel Fizik Ödüllü Alman fizikçi Max Planck kimdir? Max Planck'ın aldığı ödüller nelerdir? İşte Max Planck'ın hayatı ve buluşları...

Max Planck Kimdir? Max Planck'ın Hayatı

Tam ismi Max Karl Ernst Ludwig Planck olan Alman fizikçi, 23 Nisan 1858 tarihinde Kiel, Almanya'da dünyaya gelmiştir. 1867 yılında ailesiyle beraber Münih'e taşınan Max Planck, Maximilians Gymnasium okuluna başladı. Max Planck, okuldayken vesayeti altında olduğu Hermann Müller'den mekaniği ve astronomiyi öğrendi. Ayrıca Müller, Planck'e ilk enerjinin korunum yasasınıda öğretmiştir. 17 yaşında mezun olan Max Planck, Hermann Müller sayesinde fiziğe ilgi duymaya başlamıştır.Lise öğrenimini tamamladıktan sonra Münih Üniversitesi'ne başlayan Max Planck, burada seçkin fizik profesörleri Gustav Kirchhoff ve Hermann von Hemholtz'dan ders almıştır. 1879 yılında mezun olan Max Planck, 5 yıl boyunca Münih Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Daha sonra Kiel Üniversitesi'nde Matematik Profesörü olmuştur.

Fizik alanında yaptığı çalışmalarla Nobel Fizik Ödülü almış olan Max Planck, 4 Ekim 1947 tarihinde Göttingen, Almanya'da hayatını kaybetmiştir.

Max Planck Buluşları

Kuantum Kuramını geliştiren ve Termodinamik yasaları üzerine çalışmalar yapan Max Planck, Planck sabitini ve Planck ışınım yasasını bulmuştur.

Planck Sabiti

Planck sabiti(h), bir fizik sabitidir ve kuantum mekaniğindeki aksiyonum kuantumu için kullanılmaktadır. Uluslararası Birimler Sistemi'nde birimi joule-saniye(J-s)dir.

Planck Işınım Yasası

Planck yasası olarak bilinen bu yasa, belirli bir sıcaklıkta termal denge durumunda bulunan bir kara cisim ışımasının yaydığı radyasyonu ifade etmektedir. Planck yasası, modern fiziğin ve kuantum teorisinin öncül sonuçlarından birisidir. 

Planck yasası, yüksek frekanslarda (yani düşük dalga boylarında) Wien yaklaşımı uygulamaya eğilimliyken, düşük frekanslarda (yani yüksek dalga boylarında) Rayleigh–Jeans yasası kullanılmaya eğilimlidir.  

Max Planck, bu yasayı 1900 yılında yalnızca ampirik olarak karar verilmiş sabitler kullanarak geliştirmiştir. Ancak daha sonra bunların termodinamik denge halindeki radyasyon için özel durumda kararlı bir enerji dağılımı olarak ifade edilebileceğini gösterdi. Bir enerji dağılımı olarak bu durum, Bose–Einstein dağılımı, Fermi–Dirac dağılımı ve Maxwell–Boltzmann dağılımını içeren termal denge ailesi dağılımlarından biridir.

Max Planck'ın Aldığı Ödüller

  • Pour le Mérite (1915)
  • Nobel Fizik Ödülü (1918)
  • Lorentz Madalyası (1927)
  • Franklin Madalyası (1927)
  • Adlerschild des Deutschen Reiches (1928) (Almanya Cumhurbaşkanlığı tarafından)
  • Max-Planck Madalyası (1929 Einstein ile beraber)
  • Copley madalyası (1929)
  • Max Planck Frankfurt, Münih, Rostock, Berlin, Graz, Atina, Cambridge, Londra ve Glasgow üniversitelerinden fahri doktora ünvanı almıştır.
Etiketler: max planck kimdir, max planck hayatı, max planck buluşları, max planck ödüller, max planck nobel fizik ödülü, planck sabiti, planck yasası

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap