Meltdown ve Spectre Nedir, Nasıl Korunuruz?


Teknonce > Teknoloji > Meltdown ve Spectre Nedir, Nasıl Korunuruz?
Meltdown ve Spectre Nedir, Nasıl Korunuruz?

Son günlerde teknoloji kullanıcılarının korkulu rüyası haline gelen meltdown ve spectre nedir? Meltdown ve spectreden nasıl korunuruz? İşte bu ve benzeri birçok sorunun cevabı...

Teknoloji şirketleri kullanıcılarını meltdown ve spectreden korumak için çeşitli yamalar yayınlamış olsalar da sorun bir türlü çözülemiyor. Hatta bugün İntel, yayınlanan yamaların indirilmemesi konusunda kullanıcılarını uyardı. Bunun üzerine biz de sizlere bu yazıyı yazma ihtiyacı hissettik. Öncekikle meltdown ve spectrenin ne olduğuyla başlayalım.

Meltdown ve Spectre Nedir?Spectre ve meltdown, Intel, ARM ve AMD'deki işlemcilerde bulunan ve hacker'ların açık uygulamalardan şifrelere, şifreleme anahtarlarına ve diğer özel bilgilere erişmesine izin verebilecek açıklardır. Kısa bir süre önce Google'ın Project Zero üyeleri de dahil olmak üzere bir takım teknoloji çalışanı tarafından farkedilen bu açıklar bir anda teknoloji dünyasında sarsıntıya yol açtı. Çünkü aslında bu açıklar 20 yılı aşkın bir süredir yonga setlerinde, işlemcilerde, sunucularda ve hatta akıllı telefonlarda bulunabiliyormuş.

Peki bu meltdown ve spectreyi bu kadar korkunç yapan ve bir anda teknoloji dünyasında gündeme taşıyan nokta nedir? Şu kadarını söyleyelim; bu açıklar sayesinde kötü niyetli bazı hackerlar cihazlarınızdan yaptığınız tüm işlemlere, hesap numaralarınıza ve şifrelerinize erişebilir. Bunları yapabiliyorlarsa, daha birçok eylemin de gerçekleştirilebileceğini anlamışsınızdır.

Bu açık bulundu ancak uzmanlar şimdilik endişelenmeye gerek olmadığını söylüyor. Çünkü araştırmalara göre şimdiye kadar bu açıklar hackerlar tarafından kullanılmamış. (Bu açıklamanın ne kadar inandırıcı olduğunun takdirini size bırakıyoruz. Dile kolay: 20 yıl!) Şimdiye İntel, ARM ve AMD bu açıkları kapatmak için birlikte çalışma yürütüyor. 

Meltdown ve spectreden korunmak için ise şimdilik kullanıcıların yapabileceği çok da bir şey yok gibi görünüyor. Herkes teknoloji devlerinin açığı kapatmak adına yayınlayacağı güncelleme ya da yamaları bekliyor. Ancak şirketlerin bu soruna çözüm bulmaları biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Yayınlanan yamalar da yeni sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Nitekim, yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, bugün İntel kullanıcılarını yayınlanan yamanın kesinlikle indirilmemesi konusunda uyardı.

Umarız bu sorun ilerleyen zamanlarda kullanıcılar için bir tehdit oluşturmaz. Şimdiye kadar kişisel bilgilerin gizliliğinin ihlali adına bir durum yaşanmışsa da şirketler bunu kabul etmiyor ve bu açığın kullanılmadığını iddia ediyor. Teknoloji devlerinin meltdown ve spectre sorununu nasıl aşacakları ise hala merak konusu.

Etiketler: meltdown ve spectre nedir, meltdown spectre korunma, intel, teknoloji

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap