Michael Faraday Kimdir? Michael Faraday Hayatı ve Buluşları


Teknonce > Bilim > Michael Faraday Kimdir? Michael Faraday Hayatı ve Buluşları
Michael Faraday Kimdir? Michael Faraday Hayatı ve Buluşları

19. yüzyılın en büyük bilim insanlarından birisi olan İngiliz kimya ve fizik bilgini Michael Faraday kimdir? Michael Faraday'ın fiziğe ve kimyaya katkıları nelerdir? Michael Faraday'ın elektroliz kanunları nelerdir? İşte Michael Faraday'ın hayatı, buluşları ve ödülleri...

Michael Faraday Kimdir? Michael Faraday Hayatı, Buluşları, Fiziğe ve Kimyaya Katkıları

Michael Faraday, 22 Eylül 1791 tarihinde Newington Butts, İngiltere'de dünyaya gelmiştir. Ekonomik nedenlerden dolayı uzun süreli bir eğitim alamayan Michael Faraday, kendi kendine yetişmiş bir bilim insanıdır. Kilisenin pazar okulunda okuma, yazma ve hesap işlerini öğrenen İngiliz bilim insanı, küçük yaşlarda gazete dağıtıcısı olarak çalışmaya başlamıştır.Michael Faraday, 14 yaşındayken bir ciltçide çırak olarak işe başlamıştır. 1813 Mart'ına kadar devam ettiği bu işte ciltlenmek üzere getirilen kitapları okuyarak bilgisini arttırmıştır. Fizik kitapları Michael Faraday'ın en çok ilgi duyduğu eserlerdi. Encyclopedia Britannica'nın üçüncü baskısındaki elektrik maddesinden çok etkilenmiştir. Eski şişeler ve hurda parçalardan yaptığı basit bir elektrostatik üreteçten yararlanarak deneyler yapmaya başlamıştır. Michael Faraday kendi yaptığı zayıf bir Volta pilini kullanarak elektrokimya deneyleri gerçekleştirmiştir.

Michael Faraday elektromanyetik indüklemeyi ve manyetik alanın ışığın kutuplanma düzlemini döndürdüğünü bulmuştur. Elektrolizin temel ilkelerini belirlemiştir. Michael Faraday, klor gazını sıvılaştırmayı başaran ilk kişidir ve elektrik motorunu icat etmiştir.

Michael Faraday, yaptığı deneyler ile bir maddeden geçen belli miktarda elektrik akımının, o maddenin bileşenlerinde belli miktarda bir çözülüme yol açtığını göstermiştir. Michael Faraday'ın deneyleri sonucunda ortaya çıkan bu durum ilk elektrik sayaçlarının üretiminde önemli role sahip olmuştur. Michael Faraday, amper denilen akım biriminin kesin tanımını yaparak ve elektrolizde geçen elektrot, anot, katot, elektrolit, iyon vb. terimleri bularak bilime önemli bir katkı sağlamıştır.

Fizik ve kimya alanlarında çalışmalar yapan ve bilime büyük katkısı bulunan Michael Faraday, 25 Ağustos 1867 tarihinde Hampton Court, Middlesex, İngiltere'de hayatını kaybetmiştir.

Michael Faraday Elektroliz Kanunları

Faraday'ın elektroliz yasaları, 1834 yılında Michael Faraday tarafından yayımlanan, elektroliz olayındaki madde-elektrik ilişkisini açıklayan elektrokimya yasalarıdır.

1. Yasa: Bir elektrotta serbest hale geçen madde miktarı, elekrolitten geçen elektrik yükü ile doğru orantılıdır.

2. Yasa: Elektrotta serbest kalan madde miktarı, bu maddenin eşdeğer ağırlığıyla doğru orantılıdır.

Michael Faraday Ödülleri

  • Bakerian Madalyası
  • Copley Madalyası
  • Kraliyet Madalyası
  • Rumford Madalyası
  • Albert Madalyası
Etiketler: michael faraday kimdir, michael faraday fiziğe katkıları, michael faraday kimyaya katkıları, faradayın elektroliz kanunları, michael faraday hayatı, michael faraday buluşları, michael faraday ödülleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap