Microsoft Edge Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Microsoft Edge Nedir? Ne İşe Yarar?
Microsoft Edge Nedir? Ne İşe Yarar?

Microsoft tarafından Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One platformlarında kullanılmak üzere geliştirilen Microsft Edge nedir? Ne işe yarar? Özellikleri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Microsoft Edge Nedir? Ne İşe Yarar?

Microsoft Edge diğer adıyla Spartan, Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One platformlarında kullanılmak üzere Microsoft tarafından C++ programlama dili ile geliştirilen bir web tarayıcısıdır. Tüm cihazlarda Internet Explorer'ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlandı. Microsoft, Edge’in web standartlarıyla uyumlu bir motora sahip hafif bir tarayıcı olduğunu belirtmektedir. Cortana ile bütünleşme, not alma araçları ve okuma görünümü gibi bazı yenilikçi özelliklere sahiptir. Microsoft Edge, Internet Explorer'ın aksine ActiveX ve Browser Helper Objects (BHO) desteği sunmaz. Microsoft Edge, 2 Ağustos 2016'da çıkan Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi'nden itibaren eklenti desteği sunmaya başladı. Microsoft Store üzerinden eklentiler indirilip kurulabilir.Aralık 2014'te, teknoloji yazarı Mary Jo Foley, Microsoft'un Windows 10 için "Spartan" kod adlı yeni bir web tarayıcısı geliştirdiğini haber yaptı. Foley, Internet Explorer'ın uyumluluk sebeplerinden dolayı yeni tarayıcının tutulacağını, ancak "Spartan"ın Internet Explorer'dan bağımsız olarak yeni bir ürün olarak düşünülmesi gerektiğini ekledi. Ocak 2015'in başlarında The Verge, Microsoft'a yakın kaynaklardan "Spartan" ile alakalı daha detaylı bilgilere eriştiğini ve "Spartan"ın Windows 10'un hem mobil hem de masaüstü versiyonlarında Internet Explorer'ın yerini alacağını açıkladı. Konuyla alakalı 21 Ocak 2015 tarihinde resmi bir açıklama yapan Microsoft, yeni tarayıcı ile ilgili temel konuları açığa kavuşturdu. "Spartan" Internet Explorer'dan ayrı bir ürün olarak çıkacak ve yeni bir isim taşıyacaktı. 

29 Nisan 2015'te, Build açılış konuşmasında, "Spartan"ın resmî olarak Microsoft Edge olarak adlandırıldığı duyuruldu. Microsoft, yeni tarayıcısını Explorer'ı andıran fakat aynı olmayan bir logoyla piyasaya sürdü.

Microsoft Edge Özellikleri

Microsoft Edge, Internet Explorer 11 ve Internet Explorer Mobile'nin yerine geçerek hem bilgisayarlarda hem de Windows 10'un mobil aygıt sürümlerinde varsayılan tarayıcı olarak kullanılmaktadır. Edge, EdgeHTML olarak da bilinen yeni bir yerleşim motoru kullanmaktadır. EdgeHTML motoru, Trident'ten ayrılarak ortaya çıkmış ve modern web ile birlikte çalışabilirlik için tasarlanmıştır. Yeni "Edge" motoru, Windows 10'larda varsayılan olarak kullanılmaktadır. Microsoft ilk olarak, Edge'nin geriye dönük uyumluluk için eski MSHTML motorunu destekleyeceğini duyursa da, daha sonra 'güçlü geri bildirim' dolayısıyla Edge'nin yeni motora, Internet Explorer'in ise eski motora özel ev sahipliği yapacağını açıklayarak geri adım attı.

Microsoft Edge, ActiveX ve Tarayıcı Yardımcı Nesneleri gibi eski teknolojileri desteklememektedir ve bunun yerine bir uzantı sistemi kullanmaktadır. Internet Explorer 11, uyumluluk amaçlarına yönelik Windows 10'da Edge'le beraber bulunmaya devam etmektedir. 

Microsoft Edge sesli kontrol, arama işlevselliği ve adres çubuğundaki aramalarla ilişkili olarak kişiselleştirilmiş dinamik bilgiler sağlayacak olan Cortana dijital asistanını kullanmaktadır. Kullanıcılar, web sayfalarına not alabilir ve bu notları OneDrive'ye depolayıp paylaşılabilirler. Aygıtlar arasındaki içeriği eşitleyecek "Okuma Listesi" işleviyle de bütünleşmekte ve sayfalardan gereksiz biçimlendirmeyi kaldırarak okunabilirliği arttıracak bir "Okuma Modu" sağlamaktadır.

Etiketler: microsoft edge nedir, microsoft edge ne işe yarar, microsoft edge özellikleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap