Microsoft Windows Nedir?


Teknonce > Bilgisayar > Microsoft Windows Nedir?
Microsoft Windows Nedir?

Bilgisayar ve telefon gibi teknolojik cihazların çalışabilmeleri için gerekli olan işletim sistemlerinden biri olan Microsoft Windows nedir? Ne işe yarar? Ayrıntılar haberimizde...

Microsoft Windows Nedir? Ne İşe Yarar?Microsoft Windows, kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft şirketinin geliştirdiği dünyada en çok kullanılan işletim sistemidir. İlk Windows 20 Kasım 1985 tarihinde piyasaya sunulmuştur.

Microsoft'un ilk işletim sistemi olan MS-DOS'tan farklı olarak Windows'ta aynı anda çok sayıda yazılımla çalışmak mümkündür. Windows, masaüstü pazarında en yaygın kullanılan işletim sistemidir. 2002 yılında, Windows dünya çapında masaüstü piyasasında yaklaşık %97.46'lık bir pay sahibiydi. 2006 Nisan ayı istatistikleri bu oranın %89, 2007 Aralık ayı istatistikleri ise %87.8 seviyesinde olduğunu gösteriyor. Ayrıca 2007 Aralık ayındaki payın %6.5'i Windows Vista işletim sistemidir. Microsoft Windows'un piyasadaki en büyük rakibi Apple tarafından geliştirilen Mac OS'tur. 

Microsoft Windows işletim sisteminin son versiyonu 1 Ekim 2014'te piyasaya çıkan Windows 10'dur. Windows Vista'dan sonra Microsoft, Windows 7 ile başarıyı yakalamış bu başarıyı Windows 8 ile devam ettirmektedir.

Microsoft Windows işletim sistemi, daha eski IBM PC için olan MS-DOS ortamının üzerine bir grafik katmanı olarak başlamıştır. Modern sürümleri daha yeni olan Windows NT çekirdeği üzerine kuruludur. Windows 32-bit ve 64-bit Intel ve AMD işlemciler üzerinde çalışır. Windows'un daha eski sürümleri DEC Alpha, MIPS R4000, ve PowerPC mimarilerinde de çalışmaktaydı.

Intel Itanium işlemciler tarafından kullanılan IA-64 ve daha sonra AMD64 mimarilerinin çıkmasıyla Microsoft güncel işletim sistemlerinin bunları destekleyen sürümlerini piyasaya sundu. Modern 64-bit Windows ailesi Windows XP 64-bit Edition for IA-64 systems, Windows XP Professional x64 Edition for AMD64 systems ve Windows Server 2003'ten oluşur.

Windows'un taşınabilir cihazlar için geliştirilmiş sürümü Windows CE'dir. 32-bit bir işletim sistemi olan Windows CE ARM, StrongARM, Intel XScale ve MIPS işlemcilerinde çalışır. Windows NT, XP ,CE ve 8'in gömülü çalışan sürümleri de mevcuttur.

Microsoft'un Windows işletim sistemi ile Apple'ın Mac OS işletim sistemi arasındaki rekabet yıllardır devam etmektedir. Apple'ın fiyatları her bütçeye uymadığından dolayı Windows kullanımı daha fazladır.

Etiketler: microsoft windows, windows nedir, windows ne işe yarar

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap