Mihail Lomonosov Kimdir? Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Mihail Lomonosov Kimdir? Kısaca Hayatı
Mihail Lomonosov Kimdir? Kısaca Hayatı

Rusya'nın yetiştirdiği en büyük bilim insanlarından birisi olan ansiklopedist, doğa bilimci, fizikçi ve kimyacı Mihail Lomonosov kimdir? İşte Mihail Lomonosov'un kısaca hayatı...

Mihail Lomonosov Kimdir? Kısaca Hayatı

Tam ismi Mihail(Mihaylo) Vasilyeviç Lomonosov olan Rus bilim adamı, 19 Kasım 1711 tarihinde Rusya Çarlığı'nın Arhangelogorod Guberniyası'na bağlı olan Mişaninskaya köyünde dünyaya gelmiştir. Prof Dr.Celal Şengör ve Prof Dr. İlber Ortaylı 16 Aralık 2015 tarihli Teke Tek programında Mihail Lomonosov hakkında bilgiler sunmuştur. Lomonosov'un 18 yaşında köyden yürüye yürüye kente gittiğini ve ilkokula başladığını söylemişlerdir. İlber Ortaylı daha sonra ekleyerek o dönemin Rusya'sında ancak soyluların Üniversite'ye gidebildiğini, ancak Mihail Lomonosov'un bir yolunu bulup bu engeli aşıp Üniversite'ye girdiğini söylemiştir. Rus kaynaklarına göre o tarihlerde Rusya'da bir üniversite bulunmamaktadır. Mihail Lomonosov, Славяно-греко-латинскую академию adlı bir okula başlamış ve bu okulu dört senede bitirmiştir. Daha sonra eğitimine Kiev ve St. Petersburg'da devam etmiştir. 1736 yılında Almanya'ya giderek fizik, kimya, mekanik ve madencilik alanlarında Üniversitede çalışmalarına devam etmiştir. Beş yıl sonra yurda dönmüş ve 'российской академии наук' da ilk Rus bilim adamı olarak çalışmaya başlamıştır. O tarihe kadar bu akademide sadece yabancı bilim adamları çalışmıştır.Mihail Lomonosov, 18.yüzyılda Rus tarih biliminde etkin olan Liberal-Asilzade Akımı'na mensup olmuştur. Halk kütlelerinin tarihte belirli bir ölçüde rol oynadığını kabul etmekle beraber, tarihi şahsiyetlerin rolünün belirleyici olduğuna inanmıştır. Rusların İskandinav kökenli olduğunu iddia eden Norman Teorisi'ni inkar eden Mihail Lomonosov, Sarmatizm yanlısıdır. Rusların etnik kökeninin Slavlar ile Fin-Ugorların karışımı olduğuna inanmaktadır. Mihail Lomonosov'un tarih alanındaki en önemli eseri Drevnyaya Rossiyskaya istoriya(Eski Rusya Tarihi) adlı çalışmadır. Bu çalışmasına Rusya tarihini Roma İmparatorluğu tarihiyle kıyaslayan Lomonosov, Antik Çağ'ın inançlarıyla Doğu Slavların inançları arasında birçok ortak nokta bulmuştur.

Dil bilimi alanında da çalışmalar yapan Mihail Lomonosov'un bu alandaki en önemli çalışması, Rusçanın grameri üzerine bu dildeki ilk basılı bilimsel eser olan Rusya Grameri(Rossiyskaya grammatika)'dir. Eser 1755 yılında tamamlanmış, 1757 yılında Sankt-Peterburg'da ilk baskısı yapılmış ve yaklaşık 30 senede 4 kere daha basılmıştır. Lomonosov bu çalışmasında Rusçanın birtakım gramer normlarından bahsetmiş, sözcük türü kavramını açıklığa kavuşturmuş, sözcüklerin imla ve telaffuz kurallarına değinmiştir. Mihail Lomonosov, sözcüklerin telaffuzundan bahsederken Moskova konuşmasını ölçüt kabul etmiştir.

Mihail Lomonosov, 15 Nisan 1765 tarihinde Sankt-Peterburg, Rusya İmparatorluğu'nda hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: mihail lomonosov kimdir, mihail lomonosov kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap