Milyonlarca İnternet Şifresi Hackerların Elinde!


Teknonce > Teknoloji > Milyonlarca İnternet Şifresi Hackerların Elinde!
Milyonlarca İnternet Şifresi Hackerların Elinde!

Sosyal medya hesaplarının şifrelerini değiştirme vakti gelmiş gibi görünüyor. Yeni bulunan bir veri tabanında 560 milyondan fazla sosyal medya hesabı şifresi bulunduğu tespit edildi.

The Next Web'in haberine göre Siber güvenlik araştırmacıları, bilinmeyen bir kişi tarafından bir araya getirilmiş 560 milyondan fazla mail ve çeşitli sosyal medya hesabı şifresi içeren bir veri tabanı keşfettiklerini duyurdular. Sosyal medya hesaplarımız ve içinde barındırdığımız verilerin tamamı tehlikede olabilir.Veritabanı Troy Hunt ile birlikte çalışan Kromtech Güvenlik Araştırma Merkezi tarafından keşfedildi.The Next Web'in duyurusuna göre hesaplar ve şifreler Hunt's Been Pwned veri tabanından kontrol edilebiliyor ve hesabın güvende olup olmadığı görülebiliyor. TNW'ye göre bu veri tabanından hesaplarınızın bu veri tabanında kayıtlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Veritabanında bulunan hesap ve şifrelerin birçoğunun LinkedIn, LastFM, Tumblr ve Dropbox hesaplarına ait olduğu belirtiliyor. Bu tabanların herhangi birinde bilgileriniz bulunuyorsa ve uzun zamandır da şifrenizi değiştirmediyseniz şimdi tam sırası. Diğer sosyal medya ve çeşitli sitelerdeki bilgilerinizin güvenliği için bu sistemlerdeki şifrelerinizi hemen yenilemenizi öneririz. 

Veritabanını kimin kurduğu bilinmese de, araştırmacılar veri tabanına ulaştıkları profilden esinlenerek ona "Eddie" adını verdiler. Eddie'nin gerçek kimliğine ya da varsa bağlı olduğu hacker grubuna yönelik çalışmalar sürdürülüyor. Son zamanlarda ardarda patlak veren hack olaylarına bir yenisi daha eklenmeden tespit edilmiş gibi görünüyor. 

Kaynak: The Next Web

Etiketler: hacker, veritabanı, siber güvenlik, sosyal medya hesabı şifresi,

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap