Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?


Teknonce > Oyun > Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?
Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?

Milyonlarca oyuncu tarafından severek oynanılan ve çok beğenilen Minecraft nedir? Nasıl oynanır? Minecraft oyun türleri nelerdir? Minecraft'ta bulunan madenler nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Minecraft Nedir? Nasıl Oynanır?

Minecraft, küplerle çeşitli tasarımlar yapılmasına olanak sağlayan 3 boyutlu bir oyundur. Oyunun ilk sürümleri Markus "Notch" Persson tarafından geliştirilmiş ve Persson tarafından kurulan Mojang şirketinde geliştirilmektedir. Minecraft; Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer oyunlarından ilham alınarak geliştirilmiştir. Yaklaşık 1 haftalık bir sürede geliştirilen oyun, ilk olarak 16 Mayıs 2009 tarihinde TIG Source forumlarında yayınlanmış ve şuanki popülerliğinin büyük bir kısmını bu forumdan kazanmıştır.Oyun ilk sürümden beri güncellenmeye devam etmektedir. Microsoft hem Minecraft hem de Mojang'ı 2.5 milyar dolar karşılığında satın almıştır. Minecraft'ın Pocket Edition (mobil sürümü), Computer Edition (bilgisayar sürümü) ve Console Edition (konsol sürümü) olmak üzere üç farklı sürümü bulunmaktadır. Ayrıca eğitim amaçlı olarak piyasaya sürülmesi planlanan Education Edition (eğitim sürümü) üzerinde çalışmalar yapılmaktadır.

Minecraft Oyun Türleri

Klasik: Bu oyun türünde sadece inşa için gerekli olan bloklara sahip olursunuz. Sınırsız sayıda bloğun sunulduğu bu oyun türü, tarayıcı ortamında oynanır ve güncelleme desteği kesilmiştir.

Hayatta Kalma: Adından da anlaşılacağı üzere bu modda amaç hayatta kalmak. Hem oyundaki yaratıklarla  hem de açlıkla mücadele etmeniz gerekmektedir. Kendi silah ve aletlerinizi yaparak onları büyüleyebilirsiniz.

Zorlayıcı: Bu modda öldüğünüz takdirde envanterinizde bulunan eşyalarla birlikte tüm ilerlemeniz silinir ve oyuna sıfırdan başlamak zorunda kalırsınız.

Yaratıcı: Bu oyunda açlık veya can sıkıntısı yoktur. Herşeyin sınırsız olduğu bu modda rahatça kendi tasarımlarınızı oluşturabilirsiniz. Bu modda uçabilir ve etraftaki blokları tek vuruşla kırabilirsiniz.

Macera: Oyunun 1.4.2 ve 1.8 sürümleri arasında bu modda blokları yalnızca doğru aletlerle kırabilirsiniz. Daha eski ve daha yeni sürümlerde macera modunda blokları kıramazsınız. 

Seyirci: 1.8 güncellemesi ile oyuna eklenen bu modda, oyuncu dünya ile etkileşimde bulunamaz sadece sürekli uçarak olayları izler. Yaratıkların veya diğer oyuncuların üstüne basarak onlar tarafından dünyanın nasıl göründüğüne bakabilmek mümkündür.

Oyunda Bulunan Madenler

Kömür: Yüzeyde veya dağlarda da bulunabilen bu madene en çok mağaralarda rastlanır. Çıkarabilmek için elinizde en azından tahta kazma olması gereklidir. 

Demir: Ne çok nadir ne de çok fazla bulunan bir madendir. Deniz seviyesinin altında (0 - 64) görülebilir. Kırmak için en azından taş kazma gerektirir. 

Lapis Lazuli: Çok işlevi olmayan bir madendir. 1.8 versiyonundan itibaren büyü masasında büyü yaparken yapabileceğimiz büyü seviyesini ayarlar. Her büyü yaparken büyü masasına en fazla 3 adet lapis lazuli konulabilir. Sadece 0 - 32. blok yükseklikleri arasında bulunur. Kırmak için en azından taş kazma gereklidir. 

Altın: Haritalarda 0 - 32 kare arasında, özellikle de en alttan 2-9 blok yükseklikte görülürler. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Kullanabilmek için fırında eritip Altın Külçesine dönüştürmek gereklidir.

Elmas: Genel olarak oyundaki en değerli madenlerden biridir. Sadece en alttan 16 kare içerisinde bulunur ama genellikle 0 - 10. bloklar arasında rastlanır. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir.

Kızıl Taş: En alttan 0 - 16 kare arasında rastlanabilen bu maden pek çok işlev için kullanılabilir. Kırmak için en azından demir kazma gereklidir. Bir kızıl taş cevherinden 4-5 kızıl taş düşer. Kızıl taş olarak çok çeşitli eşyalar yapabilir ve elektrik ileten devreler kurabilirsiniz. Ayrıca kızıl taş iksir yapımında da kullanılabilir.

Zümrüt: Oyunun en nadir bulunan madenlerinden biridir. Kırmak için en azından Demir kazma gereklidir. Köylüler ile ticaret yapmak amacıyla kullanılabilir.

Kuvars:Oyuna 1.5 güncellemesiyle eklenen kuvars, Nether'da bulunan tek madendir. 

Etiketler: minecraft nedir, minacraft nasıl oynanır, minecraft oyun türleri, minecraft maden

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(1)

  1. Muhammed Ali Şahin
    05.07.2018 11:14

    Çok güzel ve açıklayıcı olmuş emeğinize sağlık :)

Yorum Yap