Monster Oyun Bilgisayarı ile Oyunculuk Yaşantınızda Yeni Pencereler Açın


Teknonce > Teknoloji > Monster Oyun Bilgisayarı ile Oyunculuk Yaşantınızda Yeni Pencereler Açın
Monster Oyun Bilgisayarı ile Oyunculuk Yaşantınızda Yeni Pencereler Açın

Oyunlara biraz meraklı olan herkes, popüler video stream servislerinde ve canlı yayın platformlarına içerik hazırlayanların yalnızca güncel oyunlardan değil bundan yıllar önce de çıkıp ses getirmiş yapımlardan bahis açtıklarını görebiliyor. Belirli oranda oyun kültürüne sahip olmak, ilgili video ve canlı yayınları daha keyifle takip edip yorum ve benzeri şekillerde geri bildirimlerle bu içeriklere katkı sağlayabilmeye kapı aralıyor. Peki bir oyun bilgisayarı, oyuncuların oyun kültürü kazanmalarında etkili olabiliyor mu?

Popüler Olduğu Kadar Hatalı da Bir Trend: Oynama, İzle!Değişimin yalnızca kendisinin değişmeyeceği, bu sözün söylendiği dönemden bu yana defalarca kanıtlanan bir teori ve oyunculuk kavramı da zaman içerisinde büyük değişime uğruyor. Oyuncuların masaüstü formunda en iyi oyun bilgisayarı ya da en iyi laptop çözümleri olsa da oyun tutkunları, biraz tembellik, biraz da tüketim çılgınlığının etkisiyle oyunların kendisini oynayıp ilgili yapımları ilk elden tecrübe etmek yerine, başkalarının tecrübesini video ya da canlı yayınlar yoluyla takip etmeyi tercih edebiliyor. YouTube ve Twitch yayınlarının erişilebilirliği, çeşitliliği, videoları/canlı yayınları hazırlayanların yayın esnasında yaptıkları sohbetler, tabii ki içerikleri daha izlenebilir kılıyor ama yıllardır kaya gibi sağlam duran oyunculuk kavramı burada biraz form değiştiriyor; aslında bir bakıma süblimleşiyor. Oyun bilgisayarı edinip güncel oyunları Steam, Epic Games Store, Origin gibi platformlardan abonelik yöntemiyle ya da tekil olarak edinmek her geçen gün kolaylaşırken gaming notebook modelinin gücünü rafa kaldırıp bu oyunların videolarını kimi zaman 1,5 ya da 2 hızda izlemek, bazı oyunculara cazip geliyor. Bu durum maalesef, son yılların en popüler ama bir o kadar da hatalı bir trendi olarak değerlendiriliyor.

Oyuncu bilgisayarı kullanıcılarının deneyimleyebilecekleri hâlde zaman ayırmadıkları ve videolarını izledikleri oyunlar, gerek hikâyeleriyle gerekse oynanış dinamikleri ve grafikleriyle oyunculara çok şey katabiliyor. Doğrudan doğruya gaming laptop modelleri ile deneyimlenen yapımlar, oyuncuların zihninde daha iyi yer edebiliyor ve oyunlardaki olay kurgusu, kimi oyunculara kendi oyunlarını geliştirebilmeleri noktasında ilham verebiliyor. 1,5-2 hızda izlenen oyun videoları ise oyunların yaratmak istediği etkileşimden uzak olduğu için akılda kalıcılık noktasında sınıfı geçemiyor.

Oyun Kültürü Kazanmanın En Pratik ve Etkili Yolu: Oyun Bilgisayarı

Biraz da internetin sağladığı imkânlarla sınırsız kaynak, sınırlı zaman ikileminde kalıp gaming laptop sahibi olunsa dahi her oyun videosunu sonuna kadar izleyip kendi kendini sonu asla gelmeyecek bir yarışa sokmak, oyunculara oyun kültürü kazandırmaktan çok onlara zaman kaybettirebiliyor. Bunun yerine oyun tutkunlarının tarzlarına uygun oyunlar seçip kullandıkları oyun bilgisayarı ile bu yapımları kendilerinin oynamaları gerekiyor. Çünkü oyunlar, videosu çekilip izlensin diye değil doğrudan oyuncular tarafından tecrübe edilsin diye geliştirilen dijital yapımlar olarak değerlendiriliyor.

Oyun kültürü sahibi olma yolunda adım atmak için hiçbir zaman geç değil; zira dijital platformlarda ücretli ve ücretsiz olarak sunulan sayısız oyun bulunuyor. Örneğin son dönemde kimilerince olumsuz eleştiri bombardımanına tutulan ama her hafta bir ya da iki adet oyunu tam sürüm şeklinde hediye eden Epic Games Store, yeterli sayıda oyunu bulunmayan ve oyun bilgisayarı ile keyifli zaman geçirirken dijital dünyaları keşfetmek isteyenlere; Limbo, Abzû, Rime, The Witness gibi farklı çalışan zihinlerin ortaya koyduğu ürünleri ücretsiz sundu, farklı yapımları sunmaya da devam ediyor. Bu ve benzeri oyunları dikkatlice oynayıp yapımların oyun mekanikleri üzerine araştırmalar yapmak, bölüm tasarımlarını, hikâye kurgularını, müziklerini ve diğer ayrıntıları altında kimlerin imzasının olduğunu öğrenmek, sanatçıların diğer oyunlarını da keşfetmek, oyuncuların oyun kültürlerini zenginleştirebilmeleri açısından büyük önem teşkil ediyor.

Adı geçen oyunları ve daha fazlasını akıcı şekilde oynamayı arzu ediyorsanız, Monster’ın Abra serisi oyun bilgisayarı modelleri tam da size hitap ediyor. Intel’in dokuzuncu nesil Core i5 ve Core i7 işlemcilerinin yanı sıra NVIDIA’nın GeForce GTX 1050/1650 ekran kartlarından gücünü alan gaming notebook çözümleri, 15.6 ve 17.3 inçlik IPS ekranlarıyla eşsiz bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlıyor. RGB klavyeleri, güçlü donanım bileşenleri ve Monster’a özgü ekstralarıyla dikkat çeken oyun bilgisayarı modelleriyle en güncel oyunları keyifle oynayabileceğiniz gibi oyun kültürü edinmek üzere ilk ve en sağlam adımınızı atabilirsiniz.

Etiketler: monster, monster notebook, oyun bilgisayarı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap