Mozilla Firefox Kısayol Tuşları


Teknonce > Bilgisayar > Mozilla Firefox Kısayol Tuşları
Mozilla Firefox Kısayol Tuşları

23 Eylül 2002 tarihinde Mozilla Vakfı, Mozilla gönüllüleri ve Mozilla Corporation tarafından ortak olarak geliştirilen ve Google Chrome'un en büyük rakibi olan Mozilla Firefox tarayıcısında kullanılan kısayol tuşlarını sizler için derledik.

Sekme ve Pencere İşlemleri İle İlgili Kısayollar

Ctrl + W: Bu tuş kombinasyonu sayesinde o an açık olan sekmeyi kapatabilirsiniz.Ctrl + Shift + W veya Alt + F4: Mevcut pencereyi kapatmak için kullanılır.

Ctrl + Shift + Q: Firefox'tan çıkmak için bu tuş kombinasyonu kullanılır.

Ctrl + Shift + Page Up: Açık olan sekmeyi sola kaydırır. Sekmeyi sağa kaydırmak için Ctrl + Shift + Page Down tuş kombinasyonu kullanılır.

Ctrl + Home: Açık olan sekmeyi başa kaydırmak için kullanılır. Ctrl + End tuş kombinasyonu sayesinde sekme sona kaydırılır.

Ctrl + M: Sesi açıp kapatmak için kullanılır.

Ctrl + T: Yeni bir sekme açmak için kullanılan tuş kombinasyonudur. Yeni bir pencere açmak için ise Ctrl + N kombinasyonu kullanılır.

Ctrl + Shift + P: Girdiğiniz sayfaların tarayıcı geçmişinizde görünmesini istemiyorsanız bu tuş kombinasyonunu kullanarak gizli pencere açabilirsiniz.

Ctrl + Tab veya Ctrl + Page Down: Sonraki sekmeye gitmek için kullanılır. Önceki sekmeye gitmek için ise Ctrl + Shift + Tab veya Ctrl + Page Up tuş kombinasyonları kullanılır. Belirli bir sekmeye gitmek için ise Ctrl + gitmek istediğiniz sekmenin sırası tuşlarına aynı anda basmanız gerekir. Örneğin 1.sekmeye gitmek için Ctrl + 1 şeklinde kullanılmalıdır.

Alt + Enter: Adres çubuğu seçiliyken yapmış olduğunuz aramayı yeni sekmede açmaya yarar.

Ctrl + Shift + T: Bazen tarayıcıda gezinirken yanlışlıkla bazı sekmeler kapatılabilir. Bu durumda bu tuş kombinasyonunu kullanarak kapatılan sekmeyi geri getirebilirsiniz. Kapatılan bir pencereyi geri getirmek için ise Ctrl + Shift + N kombinasyonu kullanılır.

Gezinti Kısayolları

Alt + Sol Ok veya Backspace: Geri gitmenizi sağlar. İleri gitmek için ise Alt + Sağ Ok veya Shift + Backspace tuş kombinasyonlarından biri kullanılır.

Alt + Home: Giriş sayfasını açar.

Ctrl + O: Bu tuş kombinasyonu kullanılarak dosya açılabilir.

F5 veya Ctrl + R: Sayfayı yenilemek için kullanılır.

Esc: Sayfa yüklenmesini durdurmak için kullanılır.

Yer İmleri ile İlgili Kısayollar

Ctrl + Shift + D: Açık olan tüm sekmeleri yer imlerine ekler.

Ctrl + D: O  an açık olan sekmeyi yer imlerine ekler. 

Ctrl + B veya Ctrl + I: Yer imleri menüsünü açar. 

Ctrl + Shift + B: Bu tuş kombinasyonu arşiv penceresini açmak için kullanılır.

Etiketler: mozilla firefox kısayol tuşları, sekme kapatma kısayolu, kapatılan sekmeyi açma kısayolu

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap