Mozilla Firefox Nedir? Ne İşe Yarar?


Teknonce > Teknoloji > Mozilla Firefox Nedir? Ne İşe Yarar?
Mozilla Firefox Nedir? Ne İşe Yarar?

23 Eylül 2002 tarihinde Mozilla Vakfı, Mozilla gönüllüleri ve Mozilla Corporation tarafından ortak olarak geliştirilen ve Google Chrome'un en büyük rakibi konumunda olan Mozilla Firefox nedir? Ne işe yarar? Mozilla Firefox'un özellikleri nelerdir? Ayrıntılar haberimizde...

Mozilla Firefox Nedir? Ne İşe Yarar?

Mozilla Firefox (veya kısaca Firefox), Mozilla Vakfı ve onun alt kuruluşu olan Mozilla Corporation tarafından geliştirilen, özgür ve açık kaynak kodlu bir web tarayıcısıdır. Firefox; Windows,  MacOS, Linux, Android ve iOS işletim sistemlerinde kullanılabilir. Yazılımın Windows, macOS, Linux, Android sürümlerinde web sayfalarının oluşturulması için Gecko motoru kullanılır. Mozilla tarafından geliştirilen Gecko, mevcut ve planlanmış web standartlarıyla uyumludur. 2015'te çıkan iOS için Firefox uygulamasında ise Apple'ın getirdiği kısıtlamalar nedeniyle iOS'in bütünleşik WebKit motoru kullanılır.Firefox, 2002 yılında Mozilla Application Suite paketi yerine tek başına çalışan bir tarayıcıya sahip olmak isteyen Mozilla gönüllüleri tarafından "Phoenix" adıyla geliştirildi. Beta aşamasındayken bile Microsoft'un o zamanki piyasa lideri olan Internet Explorer 6 tarayıcısına kıyasla hız, güvenlik ve eklenti desteği açısından öne çıkarak popüler hale geldi. Firefox, Kasım 2004'te yayımlandı. 9 ay içinde 60 milyon kez indirilen Firefox, Internet Explorer'dan daha popüler hale geldi. 2009 sonlarında Firefox'un pazar payı %32 ile zirveye çıktı ve Firefox 3.5 bir süreliğine dünyanın en popüler tarayıcısı oldu. Ardından Google Chrome'un yarattığı rekabetle birlikte Firefox'un pazar payı düştü.

Ocak 2016 itibarıyla çeşitli istatistiklere göre Firefox'un masaüstü tarayıcıları arasındaki kullanım oranı %9 ile %16 arasında değişmekte, Firefox bu oranla en popüler ikinci tarayıcı konumundadır. 

Mozilla Firefox Özellikleri

Firefox’un sekmeli gezinti, yazım denetimi, yazarken arama, canlı yer imleri, akıllı yer imleri, indirme yöneticisi ve coğrafi konuma duyarlı gezinti gibi özellikleri bulunmaktadır. Firefox, arama işlemini yaparken çoğu ülkede Google’ı, Türkiye’de Yandex’i kullanır. Bunlara ek olarak Firefox, web geliştiricilerine yönelik hata konsolu ve DOM denetçisi gibi birçok bütünleşik araç sunmaktadır. Pocket entegrasyonu sayesinde Firefox’ta okuma listesine eklenen sayfalar başka cihazlarda çevrimdışı olarak okunabilir. 

Kullanıcılar, kendilerinin veya üçüncü şahısların geliştirdiği temaları yükleyerek Firefox’un görünümü de değiştirebilirler. Eklentiler ve temalar Firefox Eklentileri adlı web sitesi üzerinden yüklenir.

Etiketler: mozilla firefox, mozilla firefox nedir, mozilla firefox ne işe yarar, mozilla firefox özellikleri

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap