Muhibbe Darga Kimdir? Muhibbe Darga'nın Kısaca Hayatı


Teknonce > Bilim > Muhibbe Darga Kimdir? Muhibbe Darga'nın Kısaca Hayatı
Muhibbe Darga Kimdir? Muhibbe Darga'nın Kısaca Hayatı

Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından biri olan aynı zamanda hiyeroglif ve çivi yazısı konusunda dünyanın en önemli uzmanları arasında yer alan Muhibbe Darga kimdir? İşte Muhibbe Darga'nın kısaca hayatı...

Muhibbe Darga Kimdir? Muhibbe Darga'nın Kısaca Hayatı

Türkiye'nin ilk kadın arkeologlarından olan Muhibbe Darga, 13 Haziran 1921 tarihinde İstanbul'da dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu II. Abdülhamid'in başmabeyncisi olan Darugazade Mehmet Emin Bey'in Acıbadem'deki köşkünde geçiren Muhibbe Darga, ilköğrenimini Kadıköy'deki Gazi İlkokulu'nda tamamlamıştır. Lise öğrenimi için Erenköy Kız Lisesi'ne giden Muhibbe Darga, 1939 yılında İstanbul Üniversitesi Arkeoloji bölümüne girmiştir.Üniversite yıllarında Helmuth Theodor Bossert, Arif Müfid Mansel, Clemens Emin Bosch gibi isimlerden ders alan Muhibbe Darga, Arif Müfid Mansel'in ekibinde Rheigon Antik kenti(İstanbul Küçükçekmece ilçesinin yüksek kesimleri) ve Anadolu gezilerine katılmıştır. 1943 yılında mezun olmuş ve aynı kurumda doktora eğitimine başlamıştır. 1945 yılında Eski Ön Asya Dilleri ve Kültürleri bölümü asistanlığına atanmıştır.

1947 yılında "Muvattaliş Dillerindeki Tanrı Adları Üzerine Araştırmalar" başlıklı doktora tezini tamamlayan Muhibbe Darga, asistanlık görevinden ayrılmış ve 1947-1951 yılları arasında Helmuth Theodor Bossert başkanlığındaki Karatepe keşif kazılarında yer almıştır. 1958-1959 yıllarında Elazığ ve Muş'ta lise öğretmeni olarak görev yapan Muhibbe Darga, 1960 yılında üniversitedeki asistanlık görevine geri dönmüştür. Asistanlığı döneminde Kültepe-Kaneş uygarlığı, Asur Koloni Çağı, Hitit sanatı ve Hitit dili gibi dersler vermiştir.

Muhibbe Darga, 1965 yılında "Hitit Bayram Ritüali Metinlerinde Huvaşi, Tarnu ve Kutsal Koruluk" başlıklı doçent tezini tamamlamıştır. Side dili üzerine önemli çalışmalar yapan Muhibbe Darga, 1973 yılında profesör olmuştur. 1975'te Türk Tarih Kurumu üyesi olan Darga, 1978-1990 yılları arasında Şemsiye Tepe kazısına başkanlık etmiştir. 1985 yılında emekli olmuştur.  1989 yılında ise Şarhöyük-Dorylaion kazılarının başkanlığını yapmıştır.

Muhibbe Darga, ilk Türk seyyahlarından biri olan dedesi Mehmet Emin Bey'in anılarını 2009 yılında "İstanbul'dan Asya-yı Vusta'ya Seyahat" adıyla derlemiş ve 2010 yılında "Kazı başkanının karavanası" isimli anıları yayımlanmıştır. Hititçe kaynakları kullanarak derlediği "Eski Anadolu'da Kadın" en meşhur eserlerinden biridir.

Muhibbe Darga, 6 Mart 2018 tarihinde İstanbul'da hayatını kaybetmiştir.

Etiketler: muhibbe darga kimdir, muhibbe darga kısaca hayatı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap