Müzik Gerçekten Evrensel Mi? İşte Sonuç


Teknonce > Bilim > Müzik Gerçekten Evrensel Mi? İşte Sonuç
Müzik Gerçekten Evrensel Mi? İşte Sonuç

Müzik ruhun gıdasıdır derler. Gerçekten de müzik, birçok durumda kelimelerle ifade edilemeyecek duygulara tercüman oluyor. Peki müzik gerçekten evrensel mi?

Sevdiğiniz bir Türk ezgisini dinlerken aldığınız etkiyi, Dünya'nın öbür ucunda bambaşka bir kültüre ait bir müzik de sizde aynı etkileri uyandırabilir mi? Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı farklı kültürlerin aynı müziğe nasıl tepkiler verdiğini araştırdı. Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı'nda yayınlanan çalışma, müziğin farklı kültürlerde en az 13 duygu için “eşleştirilebildiğini” ortaya koyuyor: eğlence, sevinç, erotizm, güzellik, gevşeme, üzüntü, hayal gücü, zafer, kaygı, kibir, rahatsızlık, meydan okuma ve şişkinlik hissi.Bunun sonucunda da araştırmacılar bir zihin haritası yayınladılar. Hangi tarz müziklerin hangi duygulara hitap ettiğine dair haritayı buraya tıklayarak kontrol edebilirsiniz.

Berkeley'de nöroloji alanında doktorasını sürdüren çalışma yazarı Alan Cowen, duyguyla eklektik kitlesel bir müzik kütüphanesi düzenlediğini ve her bir parça ile ilişkili duyguların kombinasyonunu yakalamayı başardıklarını söylerken, bulguların kendileri için de bir hayli etkileyici olduğunu açıkladı.

Berkeley'den çeşitli dallardaki araştırmacılar ve psikolog ekibi, ABD ve Çin'deki 2.700'den fazla kişi üzerinde çin halk müziği, rock, folk, caz, heavy metal, klasik müzik, bando gibi farklı türlerden binlerce şarkıya verdikleri duygusal tepkileri inceledi. Araştırmacılar, kültürler arasında korunduğu görülen 13 temel deneyim kategorisini çözmek için istatistiksel analizler kullandılar.

Kendi kültürel geçmişlerine bakılmaksızın insanların tepkilerinde bir dizi ortak tema ortaya çıktı: Vivaldi’nin “Dört Mevsim” onları enerjik hissettirdi. Al Green’in “Birlikte Kalalım” bir duygusallık uyandırdı. The Clash'ın “Rock the Casbah” onları havaya uçurdu. 

Araştırmanın olumsuz bir tarafı, araştırmacıların sadece iki kültür olan ABD ve Çin üzerinde bu çalışmayı yapmış olmasıdır. Bu kültürler farklı olsa da, Dünya'dan izole edilemezler; yani duygularda da zorunlu olarak bazı örtüşmeleri vardır. Yani aslında katılımcıların birçoğu diğer kültürün müziğine dair az ya da çok bilgi sahibidir. İki kültürün müziği birbirinden tamamıyla bağımsız ve ayrı değildir.

Araştırmacılar da bu durumunda farkında olduklarını belirtirken çalışmacılar “Afrika ve Güney Amerika gibi diğer bölgelerden gelen müzik geleneklerini incelerken farklı deneyimler ortaya çıkabilir”. görüşündeler.

Cowen, "Müzik evrensel bir dildir, ancak söylediklerine ve nasıl anlaşıldığına her zaman yeterince dikkat etmiyoruz." "Müziğin bu kadar farklı duyguyu nasıl uyandırabileceğinin gizemini çözmek için önemli bir adım atmak istedik." derken, benzer çalışmaların kendilerinden sonra da artarak devam edeceğini umuyor.

Kaynak: iflscience.com

Etiketler: müzik, araştırma, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap