MySQL Fonksiyonları


Teknonce > Bilgisayar > MySQL Fonksiyonları
MySQL Fonksiyonları

Daha önce veritabanının ne olduğundan, türlerinden ve en çok kullanılan veritabanlarından bahsetmiştik. Bu yazımızda ise MySQL veritabanının programlama dilleri ile kullanılan fonksiyonlarından bahsedeceğiz.

Bir önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi MySQL hem Windows hem de Linux ile kullanılan ücretsiz bir veritabanıdır. Fakat ücretsiz olarak sunulması destek eksikliğine sebep olmaktadır. MySQL, birçok programlama dili ile rahatlıkla kullanılabilir ama en çok tercih edilen dil Php'dir. Bu veritabanı ile herhangi bir dilde yapacağımız çalışmalarda işlemlerimizi kolaylaştırmak için bazı hazır fonksiyonlar bulunmaktadır.mysql_connect () Fonksiyonu

Yaptığımız uygulamaların veritabanına bağlanabilmesini sağlar. 3 parametre alır. 1. parametrede veritabanı sunucusunun adresi belirtilir. Bu adres genelde "localhost"dur. 2.parametrede bağlanacak olan kullanıcının adı yazılır. Wampserver ile bilgisayarınızda yaptığınız çalışmalarda bu isim "root" olarak varsayılandır. 3.parametrede ise bağlancak kullanıcının şifresi belirtilir. 

mysql_connect (host, kullanici, sifre);

şeklinde tanımlanmaktadır.

mysql_select_db () Fonksiyonu

Bu fonksiyon üzerinde çalışma yapacağımız veritabanını belirtmemizi sağlar.

mysql_select_db ( veritabanıadı );

şeklinde tanımlanır.

mysql_query () Fonksiyonu

Veritabanı üzerinde yapılabilecek olan ekleme, silme, güncelleme, listeleme gibi işlemlerin sorgu cümlelerinde kullanılır. Sorgu cümlelerine bir sonraki yazımızda değineceğiz.

mysql_create_db () Fonksiyonu

Manuel olarak veritabanı oluşturmamızı sağlar. Bu fonksiyon yerine "Create Database" komutu daha çok tercih edilir. Bu komut "mysql_query" fonksiyonu içerisinde kullanılan sorgu cümlelerinden biri olarak örnek gösterilebilir.

mysql_drop_db () Fonksiyonu

İsmini yazdığımız veritabanını içerisindeki tablo ve verilerle birlikte silmemizi sağlar.

mysql_drop_db ( veritabanıadı );

şeklinde tanımlanır.

mysql_fetch_array () Fonksiyonu

Bu fonksiyon veritabanındaki verileri alan adlarına göre çekmemizi sağlar. mysql_query fonksiyonu içinde yazdığımız sorguları bir değişkene atar ve bu değişkeni mysql_fetch_array fonksiyonu ile kullanırsak istediğimiz tablonun istediğimiz alanlarını kullanabilir hale geliriz.

mysql_list_dbs () Fonksiyonu

Host, kullanıcı adı ve şifre ile bağlanmış olduğumuz veritabanın sunucusundaki tüm veritabanlarını liste halinde bize sunar.

mysql_list_tables () Fonksiyonu 

Belirttiğimiz veritabanındaki tabloları liste halinde bize sunar. İçerisine veritabanı adı yazılarak kullanılır.

mysql_error () Fonksiyonu

Bu fonksiyon, yazdığımız Sql cümlelerinde hata oluşması sonucunda hatanın ne olduğunu öğrenmemizi sağlar.

İlerleyen zamanlarda MySQL ile ekleme, silme, güncelleme, arama, listeleme gibi işlemlerin nasıl yapılacağını anlatacağız.

Etiketler: mysql,mysql fonksiyonları,mysql_query,mysql_fetch_array,mysql_create_db

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap