Nasa Duyurdu: Öte Dünya Keşfedildi!


Teknonce > Astronomi > Nasa Duyurdu: Öte Dünya Keşfedildi!
Nasa Duyurdu: Öte Dünya Keşfedildi!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın(NASA) geçiş halindeki öte gezegen araştırma uydusu(TESS), Dünya'ya 101,5 ışık yılı uzaklıktaki Yunus(Dorado) Takımyıldızı'nda bir öte gezegen keşfetti. İşte ayrıntılar...

Dünya'dan %20 Daha Büyük Öte Gezegen: TOI 700 d

NASA'nın öte gezegen araştırma uydusu TESS, Dünya'ya 101,5 ışık yılı uzaklıkta bulunan Yunus(Dorado) Takımyıldızı'nda, yörüngesindeki suyun gezegen yüzeyinde istikrarlı bir şekilde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunan, yaklaşık olarak Dünya ile aynı büyüklükte bir öte gezegenin varlığını belirlerdi. NASA araştırmacıları, "TOI 700 d" adı verilen öte gezegenin, kendi yıldızına, Dünya'nın Güneş'ten aldığı enerjinin yüzde 86'sını alacak mesafede bulunduğunu ve bu durumun yaşama elverişli koşullara olanak sağlayabileceğini belirtti. "TESS Object of Interest 700" (TESS İlgi Nesnesi 700/ TOI 700) adlı cüce kızıl yıldızın yörüngesinde 3 öte gezegen keşfedildiğini ifade eden araştırmacılar, bunlardan yıldıza en yakın olan TOI 700 b'nin yaklaşık Dünya büyüklüğünde olduğunu ve yıldızın yörüngedeki bir turunu 10 günde tamamladığı, en yakın ikinci yıldızın Dünya'dan 2,6 kat büyüklüğünde, bir mini-Neptün boyutunda olduğu ve yörünge turunu 16 günde tamamladığı bilgisini aktardı. En dışta, yaşanabilir bölgede bulunan TOI 700 d'nin ise Dünya'dan yüzde 20 daha büyük olduğu ve yörünge turunu 37 günde tamamladığı kaydedildi.

TOI 700 d'nin etrafında döndüğü kızıl cüce yıldızın, Güneş'ten yüzde 40 daha büyük ve yüzde 50 daha sıcak olduğuna dikkat çeken araştırmacılar, yıldızdaki gözlemlerde büyük parlamalara rastlanmadığını, bunun gezegenlerin atmosferlerini sabit olarak muhafaza etmelerini sağlayacak görece istikrarlı bir enerji alanının varlığının işareti olduğunu vurguladı. Araştırmacılar, TOI 700 d'nin yıldızının yaşanabilir bölgesinde keşfedilen Dünya'ya yakın büyüklükte ve yaklaşık aynı ısı enerjisini alan ilk öte gezegen olduğunun altını çizdi.

TESS'in yeni bulguları, Amerikan Astronomi Derneğinin bu hafta ABD'nin Hawaii eyaletinin Honolulu kentinde düzenlenen 235. yıllık toplantısında araştırmacılarla paylaşıldı.

ÖTE GEZEGEN AVCISI: TESS Uydusu

Her biri baktığı yöndeki uzay boşluğunun dörtte birlik kesitini 27 gün kesintisiz gözlemleyen 4 büyük kamera donanımı içeren TESS uydusu, öte gezegenleri "geçiş" denilen bir konumda tespit etmeye çalışıyor. "Geçiş" bir öte gezegenin yörüngesindeki yıldızın önünden geçtiği anı tanımlıyor.

Bilim insanları, bu anda yıldızın kameralara yansıyan parlaklığında oluşan azalmayı gözlemleyerek ışığın salım ve emilme miktarlarını ölçerek söz konusu gezegenlerin kütlesini, öz kütlesini ve atmosfer kompozisyonunu belirleyebiliyor.

Etiketler: nasa tess uydusu, öte gezegen, toi 700d

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap