NASA Nedir? NASA Merkezi Nerededir?


Teknonce > Astronomi > NASA Nedir? NASA Merkezi Nerededir?
NASA Nedir? NASA Merkezi Nerededir?

Sık sık gündeme gelen ve tüm dünyanın kendisinden söz ettiği NASA nedir? NASA'nın merkezi nerededir?

NASA Nedir?

Açılımı Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (National Aeronautics and Space Administration) olan NASA, Amerika'nın uzay programlarını yöneten kurumdur. 29 Temmuz 1958 tarihinde o zamanki Amerikan Başkanı Dwight Eisenhower tarafından kurulmuştur. Uzay programı çalışmalarıyla birlikte uzun vadeli sivil ve askeri roket çalışmaları da NASA'nın çalışma sınırları içindedir.Günümüzde uzayda yapılan birçok keşif, bulunan gezegenler, fırlatılan uzay araçları NASA'nın önemli katkılarıyla gerçekleşmektedir. Bugün, NASA'nın en önemli projelerinden biri Mars'ı yeniden kolonize etmenin yolunu ve varsa Dünya haricinde yaşanılabilir gezegenler ya da yaşam formları bulmaktır. Elbette NASA bünyesinde çalışan bilim insanları bunların haricinde birçok proje geliştirmekte ve çok farklı alanlarda ve amaçlarla uzay araştırmaları gerçekleştirmektedirler. Ancak kurum bütçesinin çoğu yukarıda sıralananlara ayrılmaktadır.

Bugün NASA'yla birlikte farklı ülkelerin de havacılık daireleri NASA'dan bağımsız olarak faaliyet yürütebilmektedir. Her ne kadar bu kurumların hepsi genellikle birbiriyle sıkı iletişim halinde olsalar da farklı ülkeler adına çalışırlar. Örneğin Çin, Rusya ve Almanya'nın da kendi ulusal hava daireleri vardır. NASA, Amerika'nın havacılık dairesidir. Ancak tüm bu kurumlar arasında en büyüğünün NASA olduğunu da söylemek gerekir.

NASA'nın Merkezi Nerededir?

NASA'nın merkezi, ABD'nin de başkenti olan Washington'dadır. Bu merkez, 300 E Street ESW'de bulunan iki alçak binadan oluşur ve kapladığı alan itibariyle de büyük bir tesistir. NASA'nın merkez tesisinde NASA yöneticileri, NASA'nın 10 farklı ülkede faaliyet gösteren diğer merkezlerinin koordinatörleri ve bunların haricinde irili ufaklı birçok tesisin koordinasyonundan sorumlu çalışanlar bulunur. 

NASA'nın merkezinde ayrıca NASA TV'nin ofisi, konferans ve etkinlikler için kullanılmak üzere tasarlanmış bir konferans salonu bulunuyor. 

NASA, Türkçesiyle Amerikan Ulusal Havacılık Ve Uzay Dairesi genel merkezi, E Street Southwest, Washington, DC, Birleşik Devletlerinde yer almaktadır.

Kaynak: citiesandplaces.com

Etiketler: nasa merkezi nerede, nasa nedir

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap