NASA, Asteroid Saptırma Projesini Geliştiriyor


Teknonce > Astronomi > NASA, Asteroid Saptırma Projesini Geliştiriyor
NASA, Asteroid Saptırma Projesini Geliştiriyor

NASA, bir asteroidin yönünü değiştiren ve gezegeni gelecekteki potansiyel göktaşı çarpmalarından koruyacak sistemleri test etmeye yardımcı olan ilk misyonunu ilerletmeye devam ediyor.

Amerikan Uzay Ajansı (NASA), John Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuarı tarafından tasarlanacak, inşa edilecek ve yönetilecek olan Çift Asteroid Yönlendirme Testi'nin (DART) konsept geliştirme aşamasından ön tasarım aşamasına geçtiğini açıkladı.Washington'daki NASA çalışanlarından Lindley Johnson, "DART misyonunda, kinetik çarpma tekniği olarak bilinen çalışmalar, Dünya'yı gelecekteki olası bir asteroit etkisine karşı savunmak için, (yörüngesini değiştirmek için asteroit'i vurma) NASA'nın ilk görevi olacaktır" dedi. Johnson, onay aşamasındaki projenin tarihi bir denemeye doğru ilerlediğinin altını çiziyor. Bunların yanında Johnson "DART, gezegenimizi gelecekteki bir asteroit etkisinden koruyabileceğimizi göstermek açısından kritik bir adım." dedi.

DART'ın ilk hedefi, Ekim 2022'de ve ardından da 2024 yılında Dünya'ya yaklaşacak olan ikili bir asteroid sistemi. Bu sistem, bir ana asteroid ve onun yörüngesinde dönen bir küçük asteroidden oluşuyor. Bundan dolayı kendisine Didymos (Yunanca: ikiz) deniliyor. Didymos A yaklaşık 780 metre çapındayken, onun etrafında dönen Didymos B yaklaşık 160 metre çapında.Didymos sistemi 2003 yılından beri NASA tarafından takip ediliyor ve bu sistem Dünya'ya çarpma tehlikesi olanlar arasında gösteriliyor. Bu büyüklükte asteroidler ise insan yaşamını kısa sürede sonlandıracak güçte etkiler doğuracaktır. 

Bilim insanlarının temel hedefi ise, DART ile bu asteroidlere gidip, çarpma etkisiyle yönlerini değiştirmek. Buzdolabı büyüklüğünde tasarlanan DART, bunu gerçekleştirmek için asteroidin üzerine konacak ve ardından da yön değiştirme sürecini başlatacak.

Etiketler: Didymos A, Didymos B, asteroid, gök taşı, NASA, dart, asteroid yön değiştirme, gök taşı yön değiştirme, ABD Uzay Ajansı, bilim

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap