NASA Astronotları İçin Özel Kıyafet Tasarlandı


Teknonce > Astronomi > NASA Astronotları İçin Özel Kıyafet Tasarlandı
NASA Astronotları İçin Özel Kıyafet Tasarlandı

NASA, daha zorlu koşullarda astronotlarını çalıştırabilmek ve artık çok soğuk ve çok sıcak gezegenlere de insan gönderebilmek için özel bir kıyafet tasarladı. Giysi, metalden yapıldı.

Bildiğiniz gibi uzun bir süredir NASA, gezegenleri gözlemek için Dünya'daki teleskoplarla yetinmeyip uzay araçlarını gezegenlere indirebiliyor. Ancak anlaşılan o ki sıradaki hedef, gezegen yüzeylerine astronotları da indirip gözlemlerini daha yakından yapmak.Kıyafeti tasarlayan Raul Polit Casillas yıllardır tekstil dünyasının içinde. Annesi İspanya'da moda tasarımcısı olan Casillas şimdi NASA için metalden üretilmiş kumaşlar üzerinde çalışıyor. Yeni tasarladığı ve üretimini de başarıyla gerçekleştirdiği bu yeni kumaş, NASA'nın uzay araştırmalarında kullanılacak. 

Yeni tasarlanan bu malzeme metalden yapılmış olmasına rağmen katlanabiliyor ve istenildiğinde hızla şekil değiştirebiliyor. Tasarlanan kumaş, sadece astronotların giymesi için geliştirilmeyecek. Yollanan uzay araçlarının antenlerinin ve çeşitli hassas bölgelerinin de artık bu şekil değiştirebilir metal kumaşla korunması hedefleniyor. Kumaşlar uzay aracını ve astronotları izole ettiği için özellikle tamamen buz olan gezegenlerin keşfi de kolaylaşacak. Katlanabilir ya da şekil değiştirebilir olduğu içinse gezegen yüzeyindeki gezintilerde gezegenin dokusuna hiç zarar vermeden ilerlemeye imkan tanıyacağı düşünülüyor. 

Kıyafet 3-D Yazıcılarla Üretiliyor

Kıyafetin ilgi çekici bir diğer yanı ise, birbirine bağlı küçük gümüş karelerden oluşan kumaşın üretim aşamasının 3-D yazıcılarla yapılmış olması. Parçaların birbirlerine kaynatıldığı klasik üretim teknikleri dışında bu üretim tarzıyla kumaş doğrudan tek parça olarak üretiliyor. Üretimin 3-D yazıcılarla yapılması ürünün maliyetinde de ciddi bir düşüş sağlıyor ve üretilen malzemenin çok daha dayanıklı olmasını sağlıyor. Birden fazla işlev için üretilen kıyafetin maliyetinin düşüklüğü çalışmalar için elbette önemli bir avantaj oluşturacak.

Uzay kumaşlarının temelde dört önemli işlevi olduğunu söyleyebiliriz: hızlı ve rahat hareket imkanı, ısı yönetimi, katlanabilirlik ve gerilmeye karşı mukavemet. Kumaşın bir yüzü ışığı yansıtırken, diğer yüzü ısı dengesini koruyor. 

Ekibin amaçlarından biri de kıyafeti yalnızca Dünya'daki tesislerde tasarlayıp uzaya göndermek değil. 3-D yazıcıyla üretildiği için, kullanım kolaylığı, daha pratik kullanım ve beklenmeyen durumlar için üretimin uzay koşullarında da yapılabilmesi için çalışma ve denemeler yapılacak. İlerleyen zamanlarda astronotların bu kıyafetleri kendi kendilerine üretebilip kullanabilecekleri öngörülüyor. Hatta eski materyaller dönüştürülüp tekrar kullanılabilecek. 

Bu yeni tasarım uzay araştırmalarında önemli bir dönüm noktası olabilir. Artık insanlık, Dünya'yla kıyaslandığında anormal koşullara sahip gezegenlere ulaşım imkanına sahip olacak gibi görünüyor. 

Kaynak: https://www.nasa.gov/feature/jpl/space-fabric-links-fashion-and-engineering

Etiketler: uzay haber, astronomi haber, astronot kıyafeti, uzay aracı, soğuk gezegenler, insansız uzay aracı

Haberi Paylaşın


Önerilen Haberler


YORUMLAR(0)

  1. Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yap